FOTO - Haló noviny

Sociální bydlení v bytech i ubytovnách

Sociální bydlení v ČR by mohlo být nejen v sociálních bytech, ale i v obecních ubytovnách. Lidé v bytové nouzi by mohli žít v tzv. sociálních domovech. Zařízení by patřila obcím, na pořízení a provoz by jim poskytoval dotace stát.

Vyplývá to z podkladů ministerstva pro místní rozvoj o základních východiscích zákona o sociálním bydlení. Podle legislativního plánu Babišovy vlády by zákon o sociálním bydlení měl platit od ledna 2021. MMR by mělo letos v říjnu představit základní obrysy této normy. Se zákonem počítala už Sobotkova vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL, měl platit od loňska. Koalice se na něm však neshodla. Lišily se názory na to, kdo má mít na sociální byt nárok a kdo ho má potřebným zajišťovat.

Podle záměru MMR by do sociálního bydlení spadaly sociální byty, které už obce mají, a také sociální domovy. Tato zařízení by byla pro lidi »bez kompetencí k samostatnému bydlení, neschopné či neochotné plnit povinnosti spojené s nájemním bydlením«. Ubytování v sociálním domově by mohlo být dlouhodobé. Obyvatelé by neměli nájemní smlouvu, ale smlouvu o užívání prostoru. Na pořízení, opravy a provoz zařízení by obce dostávaly peníze od státu. Jakou část nákladů by hradil a kolik by platili nájemníci a radnice, není zatím jasné.

»Takovou aktivitu je třeba přivítat, je hlavně dobře, že by to příliš nezatížilo rozpočet obcí a měst,« reagoval pro náš list člen sněmovního výboru pro veřejnou správu Ivo Pojezný (KSČM). Za nejdůležitější považuje, že sociální byty i sociální domovy by spravovaly a užívaly obce, ale budou na to dostávat peníze z eráru. »Obce samy nejlépe vědí, kdo potřebuje umístit do sociálního bydlení,« dodal Pojezný. Předpokládá, že se také dočkáme definice sociálního bydlení. »Zodpovědnost státu ohledně financování zůstává,« zdůraznil.

Opatření proti byznysu s chudobou

Obce by tedy dál měly i sociální byty. Nájemníci by dostávali nájemní smlouvu, proti běžnému bytu by ale byla omezena. Nájemné by radnice sjednala podle limitů, které by stanovilo podle nákladů MMR. Lidé by se také měli snažit, aby v tomto bydlení nezůstávali dlouho. K získání pomoci by však nestačilo jen to, že žadatelé na přiměřené bydlení nemají. V takovém případě by měli dostat sociální dávky. Do sociálního bytu či prostoru v sociálním domově by se mohly nastěhovat osoba či domácnost v bytové nouzi, u nichž by se prokázalo »tržní selhání« v bydlení. Týkalo by se to lidí bez bytu, z azylových domů a ubytoven, s nekvalitním či přelidněným bydlením, ale třeba i postižených či seniorů. Toto »tržní selhání«, tedy nárok na pomoc, by posuzovala obec.

Pojezného překvapilo, že by měli do této skupiny lidí patřit i handicapovaní. »Vím, že třeba i klienti domovů pro mládež mají tzv. dozorové bydlení v domě, kde bydlí běžní obyvatelé. To jsme přivítali. Ale dávat je dohromady třeba s lidmi z azylových domů nebo bezdomovci? To musí být do budoucna vyprecizované, aby nedocházelo ke konfliktům, ke zneužívání postižených,« prohlásil.

Ubytovny jako součást sociálního bydlení plánovalo MMR už před lety. V roce 2013 vycházelo z analýzy, v níž Ústav územního rozvoje posuzoval pět obecních a dvě soukromá zařízení. Zkušenosti majitelů ukázaly, že někteří lidé nejsou schopni platit nájem, dodržovat pořádek a neobtěžovat okolí, proto jsou pro ně ubytovny řešením. Přísnější režim prý chrání tyto nájemníky před ztrátou bydlení.

»Ministerstvo pro místní rozvoj představilo svůj záměr vybudovat tzv. sociální domovy, státní ubytovny, kterými chce údajně řešit bytovou nouzi v Česku. Má jít až o 55 000 ubytovacích jednotek kontejnerového bydlení,« uvedla Platforma pro sociální bydlení, která záměr kritizuje. Prosazuje sociální bydlení v běžných bytech s podporou sociálních pracovníků.

V ubytovnách, které měly původně sloužit k přechodnému ubytování, nyní žijí dlouhodobě rodiny s dětmi i senioři. Podmínky v zařízeních bývají nevyhovující, ceny jsou přemrštěné a hradí se většinou ze sociálních dávek. Řada politiků mluví o byznysu s chudobou.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 8 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.