FOTO - Wikimedia Commons

Zpřístupní Benešovu vilu

V Sezimově Ústí na Táborsku bude od pátku zpřístupněna dosud běžně uzavřená vila někdejšího prezidenta republiky Edvarda Beneše a jeho choti Hany. Umožňuje to smlouva o spolupráci Národního muzea (NM) s Úřadem vlády České republiky. Navštívit lze také celý okolní areál.

»Vstup bude zdarma na základě předchozí rezervace, aby nedocházelo vzhledem k nadměrnému zájmu k případným problémům,« uvedla Kristina Kvapilová z oddělení vnějších vztahů NM. »Bude tam možno navštěvovat také vzdělávací programy a komentované prohlídky,« dodala.

Vila Benešových byla postavena v letech 1930-31 podle návrhu architekta Petra Kropáčka. Během druhé světové války sloužila jako vojenská škola, následně se stala internátem pro těhotné ženy. Díky tomu nebyla poničena. V letech 1945-48 došlo k renovaci a drobným stavebním úpravám. Po smrti Hany Benešové převzal v roce 1975 nemovitost Okresní národní výbor v Táboře. Následně byl objekt smluvně převeden do majetku Úřadu předsednictva vlády ČSSR. Ten zadal Projektovému ústavu výstavby hl. m. Prahy rekonstrukci vily, jež se změnila v rezidenci vlády. Poslední významná rekonstrukce proběhla v letech 2006-09.

»Otevření veřejnosti se stává symbolicky v roce oslav 100. výročí vzniku Československa a 70 let od Benešova úmrtí. Je úžasné, že se může Národní muzeum podílet na možnosti prohlédnout si tuto unikátní a historicky významnou stavbu, dozvědět se víc o budově samotné i o historii a osobnostech, jež jsou s tímto místem spjaty,« konstatuje generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Zpřístupnění vítá také starosta Sezimova Ústí Martin Doležal. »Memorandum považujeme za velice prospěšné. Přispěje to ke zvýšení turistického ruchu,« poznamenal.

Kolem vily se na rozloze 11 hektarů rozkládá zahrada v anglickém stylu. Navrhl ji Otokar Fierlinger. Hana Benešová tam založila alpinium. Skalku mohou návštěvníci obdivovat stále. V parku jsou rozmístěny také plastiky a keramické vázy, umocňující rozmanitost rozličných zákoutí zahrady. Nachází se tam také tzv. Čapkova studánka, pojmenovaná po Karlu Čapkovi. Ten prezidentu Benešovi například poradil, jak vyřešit problém s podmáčeným místem u přepadu vody z bazénu. V zahradě pod vilou se nachází tzv. Kazatelna. Podle pověsti tam k věřícím promlouval Jan Hus. Nedaleko je hrobka druhého čs. prezidenta Beneše. Vila bude zpřístupněna od 6. dubna až do října, vždy v pátek (9-15 hodin) a během sobot a nedělí (10-17 hodin). Informace o rezervaci prohlídek jsou zveřejněny na www.nm.cz.

(the)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2, celkem 20 hlasů.

(the)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.