FOTO - Wikimedia Commons

Co jsme dali světu

V pražském Národním technickém muzeu (NTM) probíhá do středy výstava originálních dokumentů, jež tvořily součást podkladů k zápisu tří nových českých kolekcí do registru »Paměť světa« pod záštitou mezinárodní organizace UNESCO. V seznamu je dosud osm našich subjektů.

Certifikát o zápisu na mezinárodní soupis převzali nyní zástupci Moravského zemského muzea, které úspěšně nominovalo Archiv Leoše Janáčka, dále Národního technického muzea, které ve spolupráci s Národním památkovým ústavem zpracovalo nominaci historické Kynžvartské daguerrotypie, a také Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Ta připravila společnou nominaci s maltskými partnery. Díky tomu ve světové konkurenci uspěly také Camociovy mapy obléhání Malty z roku 1565.

Registr Paměť světa vznikl v 90. letech minulého století. Má zachovat doklady o kulturním dědictví lidstva. Kromě typických knihovních dokumentů obsahuje také zvukové, filmové a archivní materiály. Další české nominace připravuje Národní muzeum (Dvořákův archiv) a Moravská zemská knihovna v Brně, spravující Mollovy mapové sbírky. Výhledově se uvažuje o nominacích dokumentů Laterny Magiky nebo archivního vysílání Československého rozhlasu. O významu Janáčkova díla ve světovém kontextu více na straně 9.

(the)

 

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 7 hlasů.

(the)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.