REDAKČNÍ SLOUPEK

Doba plastová II.

V minulém sloupku jsem plakala nad zaneřáděností naší planety. Ale abych jen nekecala, ale taky byla nějak prospěšná, zapojila jsem se do akce »Ukliďme Česko«. V sobotu odpoledne jsme vyrazili (dobrovolní hasiči se svými drahými polovičkami) do miškovického lesoparku a podél hlavní silnice sbírat, co tak lidem odpadlo od rukou.

Papírky, sáčky, plastové lahve, plechovky, kelímky, ulítlé disky… Pytle se plnily velmi rychle.

V jedné části lesa, prakticky v zatáčce metr od silnice bylo plastů nejvíce. Dříve tam vesnice končila, a končila tam podle všeho i odpovědnost mnohých místních obyvatel. Začalo to kabely, pneumatikami, lahvemi, stavební sutí (ta se vstřebá), ale při dalším sbírání se najednou objevily sáčky od mléka, plechovky, tuby od kečupu, lahve a lahvičky prastarých tvarů… Narazili jsme na místo, kam pravděpodobně kdosi ze starousedlíků vyvážel odpad před mnoha lety. Že se tak nějak vstřebá. Věřte, že ty sáčky od mléka, lahve od piva a léků, tuby od kečupu nebo kelímky od jogurtu se nevstřebaly. I když na mnohých byl rok spotřeby 1982, dokonce i 1976. Bylo to jako výlet do minulosti, retro vykopávky. Jen jsme se trochu báli, abychom nevykopali i babičku, které to dříve patřilo…
Po deseti pytlech jsme usoudili, že to je na bagr, a raději se posunuli dál. Na konci vesnice se pak s námi loučily už jen dvě staré lednice, záchodová mísa a cosi, co bývalo sedadlem v autě… Slušná práce, řeknete si, když vidíte úhledné hromady pytlů u cesty (spotřebovali jsme všechny, které jsme dostali) a škarpy bez poskvrnky.
Jenže, co je to platné, když pak cestou okolo čerstvě uklizených laviček na nich vidíte dospělé ženy, jak se baví a pod sebou mají plechovku od piva a sáček od brambůrků! Houknete na ně, že je dnes uklízecí akce a ať po sobě nic nenechají.

Myslíte, že tam ta plechovka večer nebyla? Pochopitelně že byla…

Bohužel, někteří lidé jsou naprosto lhostejní, sobečtí, bez sebemenšího zájmu o to, kde a jak žijí. Přesto, nebo právě proto, je potřeba o problémech mluvit a řešit, když to jde. I ten jeden sebraný a zrecyklovaný kelímek, plechovka, lahev, přírodě pomůže.

Helena KOČOVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 16 hlasů.

Helena KOČOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-04-12 13:11
Chce to výchovu ala Honkong nebo Singapore. Za vajgla 1000 ČK pokuty a
důsledně. Ovšem tohle jen ten nejmenší problém. Když jem viděl,
sice ČT, ale i tak tomu věřím, co za plastový sajrajt se našel v
žalůdku relativně malé uhynulé velryby, bylo mi nanic. Z té druhé
stránky "plastové revoluce". Pokud s tím svět něco , tak
jako i s globálním oteplováním, zajde lidstvo v horku a špíně.
Opravdu skvělý konec pro "pána" planety. To nikdo nemyslí na
svoje potomky? Já osobně jsem za celý život nezahodil jedinou zápalku
nebo plastový sáček, a myslím si, že to není nic těžké. A kdo mne
k tomu dovedl? Geny? Rodiče? Škola? Společnost? Ta poslední asi
těžko.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.