Ilustrační FOTO - pixabay

Solární elektrárna přišla o licenci

Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost společnosti Enva, která na základě žaloby nejvyššího státního zástupce přišla o licenci k výrobě solární energie v Křenovicích na Vyškovsku.

Odejmutí licence je definitivně potvrzené. Nyní by elektrárna měla přestat vyrábět energii, dosud fungovala díky odkladu vykonatelnosti zrušujícího rozhodnutí. Podle advokáta firmy Pavla Černého je směrodatným okamžikem právní moc nálezu ÚS, tedy moment jeho doručení. Situací kolem elektrárny se bude znovu zabývat Energetický regulační úřad. Jeho zástupkyně ČTK řekla, že už dříve firma požádala o novou licenci, výsledek nelze předjímat.

Firma se v ústavní stížnosti dovolávala ochrany svých vlastnických práv a kritizovala domnělé porušení zásad spravedlivého procesu.

Společnost Enva licenci dostala na konci roku 2010, ovšem Krajský soud v Brně později rozhodnutí úřadu zrušil. Kasační stížnost firmy pak předloni v červnu zamítl Nejvyšší správní soud.

U ÚS Enva dosáhla odkladu vykonatelnosti rozsudku do pravomocného rozhodnutí o stížnosti. Nakonec ale se svými argumenty neuspěla, odklad vykonatelnosti tedy skončil.

Stížnost konkrétní směřovala proti rozhodnutím správních soudů, ale také proti samotnému podání žaloby nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Firma zdůraznila, že na podkladě vydané licence téměř šest let v dobré víře ve správnost rozhodnutí podnikala a investovala. Žalobu pak označila za porušení práva na legitimní očekávání a právní jistotu.

Firma také kritizovala fakt, že až v průběhu řízení žalobci na základě výpovědi revizního technika začali zpochybňovat pravost revizní zprávy. V původní žalobě se tvrzení o padělku neobjevilo.

»Pokud se má přezkoumávat revizní zpráva jako podstatný fakt, jako podstatný pramen dokazování, a revizní technik, který ji měl vyhotovit, řekne, že se tak nestalo, je to skutečnost, která nutně mění celé dokazování. Takovou skutečnost nebylo možno pominout,« řekl soudce zpravodaj Ludvík David.

(zku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 22 hlasů.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pleningeri
2018-04-12 12:52
Jen kvůli těmto "vším" cena elektřiny neustále roste.
Bodejť, tady má přece podle EK slunce takovou sílu, že by se na
Zbraslavi mohly pěstovat na polích i ananasy ...
Prokopic.Karel
2018-04-12 12:21
Doufám, že se podaří zahnat i tuhle štěnici, co vysává republiku.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.