Válka nadosah

Je to nedávno, kdy jsem si v Haló novinách položil otázku, jak daleko je k válce v souvislosti s událostmi probíhajícími v Sýrii. Samozřejmě, že úvaha nebyla o válce lokální, která by za jiných okolností mohla konečně spět ke svému konci, ale šlo o nebezpečí rozšíření lokálního konfliktu v konflikt globální. Jako důvod jsem uváděl politiku USA, a především jejich odmítání prohry svých záměrů v Sýrii a odmítání reality konce jednoho celosvětového hegemona. Upozorňoval jsem i na jasné signály blížící se opakované provokace s údajným chemickým útokem syrské armády proti posledním islámským teroristům ve východní Ghútě. Psal jsem i o roli tzv. Bílých přileb při natáčení takové provokace. Stalo se, a to přes skutečnost (nebo právě proto), že východní Ghúta již byla syrským vojskem praktiky osvobozena. Jenom idiot by mohl použít chemické zbraně v době, kdy má vše prakticky pod kontrolou, a Asad rozhodně takovým idiotem není. Tedy vše má sloužit k zásahu zvenčí a frontálnímu útoku na Asadova vojska tak, aby byla zničena jejich bojeschopnost. Psal jsem i o rozhodném postoji RF a prohlášení náčelníka generálního štábu Gerasimova, že pokud budou v ohrožení vojáci RF, budou vyslané vojenské prostředky (ať rakety či letadla) zničeny, a to včetně míst jejich vyslání. Je jasné, že se jedná o letadlové lodi či lodě nosiče křídlatých střel (např. torpédoborec USS Donald Cook), který se v oblasti nachází.

Předpověď se bohužel naplnila. Je jedno, že příběh o použití chemických zbraní logicky uvažující člověk přijmout nemůže. Víme, že stokrát opakovaná lež je pravdou. Proč na již mezitím obsazená místa, která měla být údajně útokem zasažena, posílat tým specialistů, tak aby byly informace »věrohodných« zdrojů potvrzeny, či vyvráceny? Proč se tím zabývat. My to prostě tvrdíme a zaútočíme, abychom »viníka« potrestali. Scénář nese mnohokrát opakovaný rukopis a je nakonec stejný jako v případu otrávených a posléze zázračně uzdravených Skripalových. Nakonec časová souvislost není náhodná. Rozdíl tu ale je. V případě Skripalových k válce ještě nedochází (ne, že by to historicky možné nebylo, viz první světová válka), ale zde válka reálně hrozí a je blíže, než když jsem o problému psal dříve.

Poslední den Pompejí? Právě jsem to před týdnem byl, a viděl jsem naši budoucnost, ne minulost. Každému, kdo sledoval přímý přenos ze zasedání Rady bezpečnosti OSN (jednání o údajném chemickém útoku v Dúmě), je krystalicky jasné, že prožíváme poslední dny, než vypukne peklo. Nacházíme se blízko soudnému dni a neobjeví se ani jeden člověk na Pennsylvánské třídě nesoucí plakát proti válce. Roztříštěné zbytky amerického mírového hnutí jsou prohnilé až ke kořenům. To říká Gilbert Doctorow, jeden z mála skutečných amerických odborníků na Rusko. Doctorow se zabývá i možnou eskalací na Ukrajině v daných souvislostech a na závěr říká »Dámy a pánové otevřete šampaňské«, jinými slovy užijte si poslední dny života. To říká člověk, který nikdy pesimistický nebyl.

P. C. Roberts, bývalý ministr financí Reaganovy vlády, jde ještě dál. Říká, pokud se má svět uchránit od jaderné apokalypsy, je třeba, aby se Rusové vzdali všech idejí o možnosti domluvy se Západem, a měli by okamžitě jednat. Tím přesně myslí potopení torpédoborce USS Donald Cook, který je již blízko syrských břehů a na dostřel ruských zbraní. Blíží s i torpédoborec Porter. Roberts tvrdí, že Rusové mají možnost, a to bez problémů, potopit celou flotilu amerických lodí, která směřuje k Sýrii, a tím i ruské námořní základně. Jde o možnou formaci několika válečných lodí včetně letadlové lodi a dalších nosičů křídlatých střel. Zároveň ale Roberts dodává, že na to Rusové nebudou mít žaludek. Měli by však podle něj USS Donalda Cooka potopit okamžitě.

Zbývá několik dní, než se flotila dostane na pozice torpédoborců USS Donald Cook a Porter a já bych chtěl věřit tomu, že za tu dobu se snad generálům Pentagonu, kteří jsou součástí tzv. Joint Chiefs of Staff, podaří zastavit šílence v Bílém domě reprezentované především ministrem obrany Mattisem a bezpečnostním poradcem Boltonem. Pokud Trump dá na Johna Boltona a zasáhnou třeba již zmíněné torpédoborce, je válka nevyhnutelná.

Na závěr musím konstatovat, že ani já nevidím a jsem přesvědčen, že ani neuvidím, naši mládež demonstrovat za svoji existenci v protiválečných demonstracích. Pohříchu je tomu naopak, demonstrují na popud těch, kteří tvoří konformní politiku s politikou, která nás žene do záhuby. Myslím si, že ani na poplach bijících článků se v našem mainstreamovém tisku nedočkám a už vůbec ne odpovědné analýzy, proč je stav takový, jaký je.

Jiří PAVLÍČEK


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 51 hlasů.

Jiří PAVLÍČEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


joska.korinek
2018-04-13 15:19
Oni totiž ti „tvůrci“ záminek a nálad jsou přesvědčeni, že
lidé jsou tak blbí, že jim to zbaští. Často jim to, bohužel, u
mnohých vychází.
antal
2018-04-12 20:41
Aj českí čitatelia na portáli iDnes, teda nie nejako priateľsky
nakloneného Rusku, si diskutujúci robili žarty s amaterizmu západných
tajných služieb, ich neschopnosti vymyslieť aj niečo novšie ako
obohranú pesničku o chemickom útoku. Jeden sa chechtal, že sa už
týždne nebojuje, povstalci odišli autobusmi do Idlibu, Asad prakticky
ovládal Ghútu a zrazu použil chemický útok, aj keď ho prakticky nemal
už proti komu a nemal prečo. Západ, jeho politici, médiá, to je dnes
už zaostalá, prehnitá časť civilizácie, bez úrovne, morálky,
inteligencie.
pleningeri
2018-04-12 19:11
Jak se může vytvořit "dokument o chemickém útoku" - zahouká
siréna, děti upadnou na podlahu, na ně se vrhají "lékaři"
...
"https://www.facebook.com/hosein.mortada.news/videos/163390827675276/&
quot;
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.