Ilustrační FOTO - Haló noviny

Sýrie vpustí experty do Dúmy

Západní země se zatím nerozhodly, zda naplní své hrozby a uskuteční úder proti Sýrii, který by měl být trestem za smyšlený chemický útok v povstalecké enklávě Dúmá u Damašku. Syrská vláda nicméně již rozesílá textové zprávy, jimiž občany vyzývá, aby se na případný útok připravili. Před obchody se začaly tvořit dlouhé fronty.

Americký tweetprezident Donald Trump oznámil, že útok na Sýrii může začít brzy, nebo také ne. Jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron zase uvedl, že s USA udeří ve vhodnou chvíli...

Americký ministr obrany James Mattis nicméně podle agentury Reuters řekl, že Spojené státy nechtějí ohledně Sýrie podněcovat další eskalaci, která by se vymkla kontrole. Dodal, že před případným úderem na Sýrii bude vláda hovořit s vedením Kongresu.

Ilustrační FOTO - Haló noviny

Západ na straně teroru

Podle syrského prezidenta Bašára Asada povede právě útok západních států na Sýrii k další destabilizaci celé oblasti. Západ rovněž obvinil z toho, že na zprávy o syrských vojenských vítězstvích na bojišti reaguje pokusy změnit vývoj událostí. »Takové hlasy a akce nic nepřinesou, pouze znásobí nestabilitu tohoto regionu, ohrozí mezinárodní mír a bezpečnost,« citovala syrská televize Asada.

Poradkyně syrského prezidenta Busajna Šaabanová řekla libanonské televizi Al-Majádín, že se země války nebojí. Jak podle ČTK dodala, »pravidla hry se změnila« a Sýrie je připravena na válku proti zahraničním silám.

Rusko očekává, že od Pentagonu dostane koordináty cílů případného úderu v Sýrii, aby byla vyloučena i teoretická možnost ruských ztrát. I (zatím zdrženlivé) Německo očekává, že bude před plánovaným útokem na Sýrii předem informováno, uvedl šéf německé diplomacie Heiko Maas.

Jak poznamenal britský list The Times, ruská odveta za případný útok na Sýrii může ohrozit britskou vojenskou základnu na Kypru. Ruský velvyslanec v Libanonu Alexandr Zasypkin v úterý řekl, že pokud Američané zaútočí, pak Rusko rakety sestřelí a zaútočí i na odpalovací místa... Ruský generálmajor Jurij Jevtušenko oznámil, že syrská armáda už má Dúmu pod kontrolou a teroristy, kteří civilisty používali jako živé štíty, už vyhnala. Proto dva týmy vyšetřovatelů Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), které  dnes dorazily do Sýrie, budou moci Dúmu navštívit. »Jsme připraveni je přepravit, kam budou chtít, a kdykoli budou chtít,« řekl novinářům syrský zástupce při OSN Bašár Džaafarí.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 20 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jirichmelarcik
2018-04-13 11:29
Západní země se dosud nerozhodly... Zato Rusko ano, protože ví, že
není kam uhnout. Připravenost Ruska poněkud ochladila válkychtivost
Západu.
pleningeri
2018-04-13 10:46
Msta za osvobození Damašku :
"https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=qd2Cds0OlZI"
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.