Ilustrační FOTO - Pixabay

Vyšší mateřská pro bohatší?

Zvýšení mateřské pro rodiny se středními a vyššími příjmy z pera TOP 09 dostalo ve Sněmovně zelenou. Návrh kritizovala hlavně levice, požadavek na zamítnutí ovšem nepadl.

Novela se týká výpočtu peněžité pomoci v mateřství, která částečně nahrazuje ušlý zisk po dobu mateřské dovolené jednomu z rodičů, který se stará o narozené dítě. Novela, která by podle předkladatelů měla začít platit od září, má zrušit první a druhou redukční hranici pro výpočet vyměřovacího základu pro stanovení dávky, které nyní činí 60 a 30 procent.

»U této skupiny pojištěnců může docházet k výraznějšímu propadu životního standardu oproti období před nástupem na mateřskou dovolenou, ovšem je potřeba rovněž vnímat, že účelem systému nemocenského pojištění je nahrazovat pouze přiměřenou výši ucházejícího příjmu, nikoliv kompenzovat ucházející příjem zcela, a to při uplatnění principu solidarity,« uvedla místopředsedkyně sociálního výboru Sněmovny, stínová ministryně práce a sociálních věcí KSČM Hana Aulická Jírovcová. Poukázala na to, že ze státního rozpočtu by tak bylo vypláceno více peněz, a zdůraznila, že v minulém volebním období byla zavedena např. další otcovská, poporodní péče, dlouhodobé ošetřovné a pokud se to podaří, bude možná zrušena karenční doba. »Jsou to velké výdaje, které mají právě dosah v rámci nemocenského pojištění,« zdůraznila.

Zatímco TOP 09 odhadla dopady na rozpočet na 832 milionů korun ročně, podle ministerstva práce a sociálních věcí by to byla zhruba miliarda. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura namítl, že i tak by to bylo 17 procent částky, kterou chce vláda dát na snížené jízdné pro seniory a studenty.

Ilustrační FOTO - Haló noviny

Aulická: Upřednostňuje určitou skupinu rodin

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) obhajovala za předkladatele návrh s tím, že novela by pomohla udržet životní standard už matkám s průměrným příjmem kolem 30 tisíc korun měsíčně. Podle Jany Pastuchové (ANO) by však mateřská mohla být podle návrhu TOP 09 u některých žen vyšší, než je jejich čistý příjem. Pastuchová v souladu s vládou rovněž vytkla TOP 09, že v předloze nepočítá s letošním zavedením dávek na otcovskou poporodní péči a dlouhodobého ošetřovného. Zamítnutí však nepožadovala.

»Opravdu děláme rozdíly ve společnosti a upřednostňujeme určitou skupinu rodin. Musíme rozlišovat mateřskou dovolenou, která je zhruba šest měsíců, a rodičovskou dovolenou. Při rodičovské dovolené se může pracovat, tam není žádná podmínka,« prohlásila Aulická s tím, že by politici měli nechat na rodičích, aby si svobodně zvolili, jakou péči a jakou formu chtějí svému dítěti dát. Připomněla i jednu statistiku, která říká, že bohaté rodiny opravdu nejsou ti tahači, kteří rodí. »Je to právě střední třída a spíše sociálně slabí lidé. To je jeden holý fakt,« prohlásila.

Věra Procházková (ANO) uvedla, že zastupuje tisíce sester a lékařek, které okamžitě po zjištění, že jsou těhotné, odcházejí na pracovní neschopnost. »Tím se snižuje už před porodem jejich životní úroveň a pak ještě po porodu. Tyto sestry a lékařky, které mají příjmy střední, někdy i vyšší, si zaslouží pozornost,« řekla.

»Těhotenství je nemoc? Já si myslím, že těhotenství není nemoc,« kontroval Leo Luzar (KSČM). Je přesvědčen o tom, že když těhotné ženy ve zdravotnictví nemohou vykonávat práci, protože je riziková, je problém na straně zaměstnavatele, že jim nemůže nabídnout jinou práci. »Měl by dorovnávat to přeřazení, ne že je nutí jít na nemocenskou,« konstatoval.

Před dalším schvalováním novelu projednají sněmovní sociální výbor a komise pro rodinu. Dostaly na to 80 dní místo obvyklých dvou měsíců.

(ku, jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 29 hlasů.

(ku, jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-04-16 13:46
A proč ne vyšší mateřská pro bohaté. Mají přece s výchovou a
starostí o děti taky pořádně vyšší náklady. nebo ne? Jak by k tomu
přišli, aspoň podle "demokratů"?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.