Ilustrační FOTO - Pixabay

Zadána studie VRT Praha - Břeclav

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) uzavřela smlouvu na vypracování studie proveditelnosti vysokorychlostní tratě (VRT) mezi Prahou, Brnem a Břeclaví.

Podle údajů uveřejněných v registru smluv bude studie stát přes 20,5 milionu korun a vypracuje ji inženýrská a projektová firma Sudop Praha. Výsledky studie by měly být známy do konce roku 2020.

Studie proveditelnosti popíše technickou podobu úseku, zároveň se bude zabývat ekonomickou stránkou tratě. Studie posoudí tři rychlostní úrovně, které by trať umožňovala - 250, 300 a 350 km/h.

Pro trať jsou nyní zvažovány dvě trasy. První varianta počítá se severní trasou okolím Kolína a Havlíčkova Brodu. Druhá varianta by mohla vést jižněji přes Benešovsko. Studie by měla posoudit, která z tras je územně i ekonomicky výhodnější.

»Posuzovat se nebudou pouze přínosy samotné trati, ale významné bude také hodnocení přínosů a zlepšení obslužnosti hned v několika regionech,« uvedl ředitel odboru strategie SŽDC Radek Čech. Konkrétně půjde o Středočeský, Jihomoravský, Zlínský, Moravskoslezský kraj a Vysočinu, kde se mají podstatně uvolnit kapacity na stávajících tratích. Podle SŽDC studie počítá s oběma zvažovanými variantami polohy brněnského nádraží.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 6 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.