Ilustrační FOTO - Wikimedia Commons
AKTUALIZOVÁNO

USA s Británií a Francií udeřily proti Sýrii. Útok je urážkou Putina, vzkázal ruský velvyslanec v USA

Americký prezident Donald Trump nařídil v noci na dnešek cílené údery proti Sýrii v reakci na údajný chemický útok před týdnem. Ten, bez důkazů, přičítají USA syrskému režimu. Rusko na akci vojensky nereagovalo, rakety nevstoupily do vzdušného prostoru jeho základen v Sýrii. Útok samotný ale Moskva odsoudila a svolala kvůli němu mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Syrský prezident Asad řekl, že akce jen zvýší odhodlání Sýrie bojovat proti terorismu. Ve vojenském útoku proti Sýrii se ke Spojeným státům připojily také Francie a Británie. Ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov vzkázal, že vojenský zásah Západu proti Sýrii je urážkou ruského prezidenta Vladimira Putina.

»Upozorňovali jsme, že taková akce bude mít svoje důsledky,« uvedl diplomat ve svém prohlášení. »Naše varování byla ale ignorována,« dodal podle agentury AFP. »Urážet ruského prezidenta je nepřijatelné a nepřípustné,« dodal Antonov podle agentury Reuters. Také upozornil, že »USA jako majitel největšího arzenálu chemických zbraní na světě nemají morální právo obviňovat jiné země«.

»Jednoznačně odsuzuji útok USA, Británie a Francie v Sýrii. Vojenské ataky nikdy nepřispěly k řešení, naopak přiostřují napětí a právě tento útok může mít katastrofický dopad,« zaslal v tiskové zprávě médiím Vojtěch Filip, místopředseda PS PČR a předseda ÚV KSČM.

Europoslankyně Kateřina Konečná neschvaluje chemické útoky, ale dříve, než se začné používat vojenských útoků, chce, aby se vše vyšetřilo.

@Konecna_K Odmitám ubohou úroveň debaty nad útokem v Sýrii. Kdo je pro, je 'demokrat' a ti co nesouhlasi, jsou označováni za kolaboranty. Neschvaluji chemické ani jiné útoky. Chci jen, aby se vše vyšetřilo a mezinárodnímu právu bylo učiněno za dost. To je špatně?

— KSČM (@czKSCM) 14. dubna 2018

Podobného názoru je i místopředseda ÚV KSČM Jiří Dolejš.

@DolejsJiri Než spustit válku, která zničí i důkazy o případných chemických zbraních v Sýrii, je odpovédnější, aby mocnosti sedly zpátky k jednacím stolům.

— KSČM (@czKSCM) 14. dubna 2018

Premiér Andrej Babiš na svém twitteru napsal, že úder byl nevyhnutelný. Z pohledu Česka jsou chemické zbraně nepřijatelný válečný instrument, zvlášť když se používají proti civilistům, uvedl. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana uvedl, že vojenské řešení situace by mělo být až poslední možností. Ministryně obrany Karla Šlechtová po jednání krizového štábu ministerstva řekla, že bezpečnost ČR není po útoku v Sýrii ohrožena, v pořádku jsou i Češi na velvyslanectví v Damašku a čeští vojáci v misi na Golanských výšinách.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana uvedl, že vojenské řešení situace by mělo být až poslední možností. Ministryně obrany Karla Šlechtová po jednání krizového štábu ministerstva řekla, že bezpečnost ČR není po útoku v Sýrii ohrožena, v pořádku jsou i Češi na velvyslanectví v Damašku a čeští vojáci v misi na Golanských výšinách.

Podle televize CNN byly k útoku s největší pravděpodobností použity řízené rakety, které mohly být odpáleny z plavidel ve Středozemním moři, ale i z letadel, které se mohly přiblížit k syrskému vzdušnému prostoru, aniž by ale do něho pronikly.

Britská premiérka Theresa Mayová potvrdila, že vydala povolení britským silám v zahraničí k koordinovaným a cíleným úderům s cílem omezit chemické kapacity syrského vládnoucího režimu.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že rakety nezasáhly žádnou ze dvou ruských základen Tartús a Hmímím v Sýrii. Informovala o tom agentura TASS. Ruská protivzdušná obrana se na zastavení útoku nepodílela. »Žádná z řízených střel vypálených Spojenými státy a jejich spojenci nevstoupila do zóny ruské letecké obrany v okolí Tartúsu a Hmímímu,« stojí v prohlášení ruské armády.

Íránské ministerstvo zahraničí raketový útok také ostře odsoudilo a varovalo před následky, které to může mít v regionu. Informovala o tom televize Al-Manár, která patří libanonskému Hizballáhu, tedy spojenci Damašku a Teheránu. Podle íránského ministerstva vojenský zásah vedený USA flagrantně porušil mezinárodní právo a také ignoroval syrskou svébytnost. Severoatlantická aliance naopak vojenskému zásahu vyjádřila podporu.

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval členské státy organizace, aby se chovaly zdrženlivě a upustily od kroků, které by nyní mohly situaci dále vyhrotit. Ve svém prohlášení však rovněž uvedl, že užití chemických zbraní je nepřípustné.

Rada bezpečnosti na straně agresorů

Rada bezpečnosti OSN v sobotu zamítla ruský návrh rezoluce kritizující útoky na Sýrii. Sešla se na mimořádném zasedání, o něž požádalo Rusko po nočních útocích na vybrané cíle v Sýrii.  Generální tajemník OSN António Guterres na úvod zasedání vyzval členy rady, aby zachovali umírněnost a vyvarovali se vyhrocování situace v Sýrii.

Rusko radě předložilo návrh rezoluce, která odsuzuje "agresi proti Syrské arabské republice ze strany USA a jejich spojenců jako porušení mezinárodního práva a Charty OSN". Pro text hlasovaly kromě Ruska ještě Bolívie a Čína, osm zemí bylo proti a čtyři se zdržely. Pro přijetí rezoluce bylo zapotřebí nejméně devět z 15 hlasů v radě a vetovat nesmí ani jeden z pěti stálých členů rady, z nichž tři - USA, Británie a Francie - jsou země, které na Sýrii zaútočily.

Rusko noční údery odsoudilo. Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja v sobotu v radě řekl, že USA a jejich spojenci projevili naprostou lhostejnost k mezinárodnímu právu. Útok byl podle něj napadením suverénního státu a ohrozil snahu OSN o řešení syrské krize. Údery označil za chuligánství a údajné americké důkazy o použití chemických zbraní v Dúmě za smyšlenky.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v rozhovoru poskytnutém listu Kommersant řekl, že Rusko je v kontaktu se Spojenými státy i dalšími zeměmi, které se podílely na raketovém útoku proti cílům v Sýrii. Moskva má podle něj zájem na spolupráci s Washingtonem při řešení syrské krize.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil noční údery na Sýrii za nelegální a nepřijatelné.

(red)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 69 hlasů.

(red)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-04-15 15:28
"Premiér Andrej Babiš na svém twitteru napsal, že úder byl
nevyhnutelný" - premiér Babiš by si měl osvojit i umění mlčet v
pravou chvíli. Myslím že tohle a podobné, mu seberou v možných
předčasných volbách víc hlasů, než kauza "Čapí hnízdo".
A ta trapná tisková konference představitelů USA plná protimluvů,
uhýbání a kličkování celou tuto záležitost postavila na úroveň
"chemických Gliwic", po kterých ale doufejme nedojde k
světové válce.
antal
2018-04-15 13:31
JirichMelarcik, tiež si myslím, že Rusi sa nedali ľahko vyprovokovať k
plnej aktivácii svojej modernej PVO, čo mohlo byť tiež cieľom tohto
propagačného útoku, zisťovať reakciu, frekvencie ruskej PVO a nechali
pracovať staré sýrske systémy PVO a naopak, zisťovať na ich reakcii
možnosti modernejších PVO. Bolo zbytočné vyzradiť prácu svojich
systémov pri tomto hranom útoku, takto nechávajú expertov NATO stále v
neistote možností S-400.
kafrmi
2018-04-14 21:35
jirichmelarcik, tomu jsem se též musel smát. Tolik chemických továren
zničili a nic neuteklo. Jediné znehodnocení přírody byly rakety a
žádní ochránci přírody se neozvaly, ale u komínů, to mají keců.
ezpn
2018-04-14 19:09
svet sa presvedčil, že NATO je zločinecká frakcia s prvkami hitlerizmu,
je hanbou, že sme členmi tohoto zoskupenia vojnochtivých politických
zrúd...
jirichmelarcik
2018-04-14 19:08
Ještě záhada. Tomahawky prý zničily sklad s chemickými bojovými
látkami. Některé z údajně skladovaných by ovšem zamořily a
otrávily široké okolí. Podle všeho se tak nestalo. Chemikálie
zřejmě nebyly. Pokud by však byly, USA vědomě chtěly užít bojové
plyny na pokojné syrské obyvatelstvo. Úmysl byl.
jirichmelarcik
2018-04-14 18:59
Před nedávnem dámička v ČT 1 tvrdila, že před rokem velká část
raket nedoletěla, protože se dostaly do písečné bouře. Nyní žádná
bouře nebyla a přesto se výrazná část spojeneckých raket rozprskla
po zásahu syrské protivzdušné obrany. Systémy ještě z doby SSSR.
Jejich chybou je snad jenom to, že na počty útočících raket jich už
bylo málo. Také mám pocit, že Rusové si efekt nových systému
nechávají schované v "rukávu".Zatím.
kafrmi
2018-04-14 18:25
fronda, necháme se překvapit jak sjezd rozhodne.
fronda
2018-04-14 14:12
My je nechceme. A ti funkcionáři, pokud nepřestanou kolaborovat, brzy
dofunkcionaří.
tomasklima162
2018-04-14 13:24
Soudruzi, jestli stále chcete od Andreje Babiše pro své funkcionáře ta
dvě teplá místa v dozorčí radě ČEZu, tak byste si měli přestat
vyskakovat.
hajek.jiri51
2018-04-14 11:09
Válka volů. Arogance, zhovadilizmus a pokrytectví neokolonialistu a jeho
dvou politováníhodných nesvéprávných kolonialistických poskoků. RF
by už konečně měla dodat Sýrii svoje nejmodernější prostředky PVO.
Aby ty hovada dostaly svoje a přešla je chuť.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.