Sergej Lavrov: Novičok to nebyl

Uzdravování bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije svědčí o tom, že nebyli vystaveni nervové látce A-234. Řekl to v sobotu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který použil odborné kódové označení nervové paralytické látky novičok.

Skripalovi byli nalezeni 4. března v Salisbury v bezvědomí; Británie tvrdí, že byli vytaveni novičoku a že za útokem na ně je Rusko. Moskva to ale popírá. Julija už byla z nemocnice propuštěna, její otec se uzdravuje, i když je stále v nemocnici. Lavrov v sobotu řekl, že to, že se oba uzdravují, znamená, že zřejmě nebyla použita látka A-234. Ta by je podle Lavrova musela zabít. Dále uvedl, že podle analýz provedených v jedné švýcarské laboratoři, která pracuje pro Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), bylo ze vzorků odebraných v Salisbury zjištěno, že byla použita toxická psychoaktivní látka označovaná jako BZ. Ta působí na nervový systém, způsobuje suchost kůže, dezorientaci a retardaci dušení a fyzické činnosti. Podle Lavrova OPCW o těchto výsledcích ví, ale nezveřejnila je. »BZ se v Sovětském svazu nebo v Rusku nevyráběl,« prohlásil Lavrov s tím, že tato látka se vyráběla v mnoha jiných zemích…

OPCW ve čtvrtek zveřejnila shrnující zprávu, v níž její vyšetřovatelé potvrdili závěry Londýna o identitě jedovaté chemikálie použité proti Skripalovým. O jakou látku přesně šlo a odkud pocházela, zpráva OPCW neuvedla. Informace o složení látky je podle OPCW v kompletní zprávě, která je však tajná a přístup k ní mají jen členské státy - tedy i Británie a Rusko. Britský ministr zahraničí Boris Johnson hned po zveřejnění zprávy znovu tvrdil, že »nezbývá jiné alternativní vysvětlení toho, kdo je zodpovědný«. Rusko podle něj mělo prostředky a motiv, aby spáchalo útok na Skripalovy. řekl rovněž, i když zpráva uvádí jinou skutečnost, »že zpráva OPCW potvrdila, že látkou použitou při útoku byl novičok«. Lavrov ale už v pátek obvinil Británii, že závěry OPCW překroutila.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 66 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


kafrmi
2018-04-17 15:40
rosemil71, na té mlze asi něco bude, ale protichemickou jednotku máme
jednu z nejlepších a ti nám na školeních říkali co jsem napsal. A
nepřeji Vám vidět zasažené oběti, to nebyli zdravé děti omývané
vodou.
rosemil71
2018-04-17 13:00
Mýlíte se Kafrmi.Na novičok stačí pravá anglická mlha a
nadstandartní výkony anglických záchranářů.
kafrmi
2018-04-16 13:02
O tom jsem tu psal dávno. Když nedostanou do pár minut protilátku, tak
by museli být tuhý.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.