První rodina

Barma v sobotu po několikaměsíčním jednání s bangladéšskou vládou repatriovala první rodinu z téměř 700 000 Rohingů, kteří ze své vlasti uprchli do Bangladéše. S přesunem začala přesto, že OSN varovala, že země není na návrat uprchlíků připravena.

Obě země se v lednu dohodly na podmínkách návratu muslimských Rohingů, kteří od loňského léta uprchli z Barmy před represemi. Uprchlíci se mají do Barmy vrátit do dvou let a obě země se shodly, jaké formuláře budou muset běženci vyplnit. Barma vybudovala dvě přijímací střediska a dočasný tábor západobarmském Arakanském státě. Pět členů muslimské rodiny, kteří jako první v sobotu přišli do uprchlického centra, prošlo imigrační a zdravotní kontrolou a byly jim poskytnuty základní prostředky, rýže, sítě proti moskytům, přikrývky, oblečení a kuchyňské potřeby, uvádí se v prohlášení vlády. Rohingové, kteří budou »splňovat pravidla«, dostanou národní ověřovací karty (NVC). Jde o registrační průkazy bez udělení občanství a Rohingové takové řešení odmítají. Barma podle nich zachází se svými obyvateli, kteří v zemi prožili celý život, jako s novými přistěhovalci. Podle představitelky OSN v oblasti humanitárních záležitostí Ursuly Muellerové, která Barmu navštívila předminulý týden, země není na návrat uprchlíků připravena. Jmenovala trvale nedostatečný přístup ke zdravotnickým službám a podmínky v táborech označila za žalostné. Někteří rohingští uprchlíci se případného návratu do Barmy obávají; strachují se, že je tam čeká další perzekuce.

Rohingům byla v Barmě po desetiletí upírána základní práva a svoboda pohybu. Příslušníci této dlouhodobě perzekuované menšiny však do země přišli před několika generacemi. Většina z nich byla zbavena občanství v roce 1982 a zůstali bez státní příslušnosti.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-04-16 13:54
Pro OSN první rodina. Ovšem jen ne syrská, lybijská nebo irácká
resp. kurdská. Jinak ovšem nic proti tomu.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.