FOTO - archiv

Rada bezpečnosti na straně agresorů

Rada bezpečnosti (RB) OSN v sobotu zamítla ruský návrh rezoluce kritizující raketové útoky na Sýrii. Sešla se na mimořádném zasedání, o něž požádalo Rusko po noční agresi USA, Francie a Velké Británie na vybrané cíle v Sýrii. Údery byly tzv. odvetnou akcí za údajný chemický útok na syrskou Dúmu, který podle vykonstruovaného tvrzení Západu provedl syrský režim. To Damašek i spojenecké Rusko odmítají.

Rusko radě předložilo návrh rezoluce, která odsuzuje »agresi proti Syrské arabské republice ze strany USA a jejich spojenců jako porušení mezinárodního práva a Charty OSN«. Chartě se tímto svým rozhodnutím rada zpronevěřila, jakožto i svým zásadám. Pro text hlasovaly kromě Ruska ještě Bolívie a Čína, osm zemí bylo proti a čtyři se zdržely. Pro přijetí rezoluce bylo zapotřebí nejméně devíti z 15 hlasů v radě a vetovat nesmí ani jeden z pěti stálých členů rady, z nichž tři - USA, Británie a Francie - jsou země, které na Sýrii zaútočily. Svévolně, bez mandátu RB OSN. Generální tajemník OSN António Guterres na úvod zasedání vyzval členy rady, aby zachovali umírněnost a vyvarovali se vyhrocování situace v Sýrii. Ale členové rady svým špatným rozhodnutím napjatou situaci jen podpořili.  Guterres také sdělil, že v Sýrii jsou už mezinárodní vyšetřovatelé a jsou připraveni odjet do Dúmy a okolnosti údajného útoku ze 7. dubna vyšetřit.

USA lhostejné k mezinárodnímu právu

Rusko noční raketové údery ostře odsoudilo. Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja v RB řekl, že USA a jejich spojenci projevili naprostou lhostejnost k mezinárodnímu právu. Útok byl podle jeho slov napadením suverénního státu a ohrozil snahu OSN o řešení syrské krize. Údery označil za chuligánství a údajné americké důkazy o použití chemických zbraní v Dúmě za smyšlenky. Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová sdělila, že údery byly naplánovány tak, aby se na minimum omezilo nebezpečí civilních obětí. Podle ní byly útoky odůvodnitelné a USA budou nadále pronásledovat kohokoliv, kdo použije chemické zbraně. Jsme si jisti, že jsme syrský chemický program poškodili, řekla Haleyová a vyhrožovala, že USA mají stále »nabito« a jsou připraveny zaútočit znovu, jestli syrský režim chemické zbraně znovu použije… Bylo by už ale načase, aby Washington odhalil skutečného viníka a útočníka. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil noční údery s více než stovkou raket na Sýrii za nelegální a nepřijatelné.

Washington přináší utrpení

Podle ruského prezidenta Vladimira Putina je úder aktem agrese vůči suverénnímu státu a dál zhorší humanitární situaci v zemi. Rusko co nejdůrazněji odsuzuje útok na Sýrii, kde ruští vojáci pomáhají legitimní vládě v boji proti terorismu, uvedl Putin v prohlášení. »Spojené státy svými kroky dále zhoršují humanitární katastrofu v Sýrii, přinášejí další utrpení civilistům a v podstatě zavírají oči před teroristy, kteří Syřany trýzní už sedm let, a vyvolávají další uprchlickou vlnu,« dodal ruský prezident. Podle Putina budou mít údery ničivý vliv na celý systém mezinárodních vztahů. Jde o porušení mezinárodního práva a pravidel OSN.

Moskva uvažuje, že by Sýrii dodala lepší systém protiletadlové obrany. Generál Sergej Rudskoj z ruského generálního štábu v sobotu uvedl, že Moskva uvažuje o tom, že by Sýrii a dalším zemím poskytla protiletadlové rakety S-300. Před několika lety Rusko odmítlo Sýrii tento protiletadlový systém dodat »vzhledem k naléhavé žádosti některých našich západních partnerů«. Na tiskové konferenci ministerstva obrany Rudskoj řekl, že Rusko nemá informaci, že při nočních úderech zemřeli civilisté nebo syrští vojáci. Informace ale stále prověřují a veřejnost bude informována. Také Pentagon oznámil, že neví o žádných obětech. Na rozdíl od Moskvy, která uvádí, že ze 103 raket vypálených na Sýrii syrská protivzdušná obrana 71 zachytila, Pentagon sdělil, že na tři cíle bylo vypáleno 105 raket a žádnou z nich ani žádné z letadel syrská obrana nezasáhla. Sýrie v současnosti disponuje protiletadlovým systémem, který z větší části spoléhá na rakety vyrobené v Sovětském svazu.

Políček míru

Vojenský zásah Západu proti Sýrii je urážkou ruského prezidenta Putina, oznámil ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov. »Upozorňovali jsme, že taková akce bude mít své důsledky,« uvedl diplomat ve svém prohlášení. »Naše varování byla ale ignorována,« dodal. »Urážet ruského prezidenta je nepřijatelné a nepřípustné,« doplnil Antonov. Také upozornil, že »USA jako majitel největšího arzenálu chemických zbraní na světě nemají morální právo obviňovat jiné země«.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová na Facebooku uvedla, že Sýrie, která několik let odolávala teroristické agresi, se stala cílem západní vojenské operace v době, kdy měla šanci mít mírovou budoucnost. »Hlavnímu městu suverénního státu, který se po mnoho let pokoušel přežít uprostřed teroristické agrese, byl uštědřen úder,« citovala Zacharovovou AFP. Agresoři uštědřili další políček mírovým snahám.

Rezoluce útočníků

Také agresoři, Francie, Británie a Spojené státy, v sobotu předložili v RB OSN návrh rezoluce o Sýrii, který odsuzuje nasazení chemických zbraní a požaduje vytvoření nového mechanismu pro nezávislé vyšetření těchto útoků. Vyjednávání o předloženém návrhu mají podle AFP začít dnes. Žádné datum hlasování nebylo stanoveno, což diplomaté zdůvodňují tím, že Paříž, která návrh sepsala, chce čas pro »opravdová jednání«. Je to poprvé, pýše AFP, co je radě předložen tak mnohostranný návrh, který se kromě chemických zbraní týká i humanitárních a politických aspektů syrského konfliktu. Ten trvá už déle než sedm let. Návrh rezoluce odsuzuje všechny případy nasazení chemických zbraní v Sýrii, zejména údajný chemický útok na Dúmu, a navrhuje vytvoření nezávislého mechanismu pro vyšetřování a zjištění viníků těchto incidentů »na zásadě nestrannosti a profesionality«. Návrh žádá od syrských úřadů, aby plně spolupracovaly s Organizací pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Vyžaduje nastolení trvalého příměří a zajištění neomezeného přístupu k humanitární pomoci po celé Sýrii.

Ultimativní požadavky

V politické oblasti dokument agresorů požaduje, aby syrské úřady začaly »v dobré víře, konstruktivně« a hlavně »bez předběžných podmínek« jednat s opozicí. Tato jednání, která naposledy v Ženevě na počátku března uvízla na mrtvém bodě především kvůli opozici a jejím požadavkům, by se měla týkat vlády, ústavy, voleb, boje proti terorismu a opatření na posílení důvěry mezi znepřátelenými stranami. Návrh také žádá, aby generální tajemník OSN podal zprávu o uplatňování rezoluce během dvou týdnů od jejího přijetí.

Návštěva u Asada

V neděli se ruští zákonodárci v Damašku setkali se syrským prezidentem Bašárem Asadem, informují ruské tiskové agentury. Asad podle nich řekl, že údery západními raketami na jeho zemi z noci na sobotu byly aktem agrese. Citovaní poslanci rovněž uvedli, že měl dobrou náladu a sovětské systémy protivzdušné obrany, které nyní Sýrie používá při odrážení západních útoků, ocenil. Přijal také pozvání k návštěvě sibiřského regionu Chanty-Mansijsk. Agentury také informovaly, že tématem rozhovoru nebyla dodávka ruských systémů protivzdušné obrany

I syrská státní média označila trojstranný vojenský útok za agresi a za flagrantní porušení mezinárodního práva. Podle nich je ale zásah odsouzen k neúspěchu a také nezachrání teroristy působící v Sýrii. Vojenská sídla, která byla zasažena, byla včas evakuována před několika dny po ruském varování. Sýrii se podařilo vojenský úder »absorbovat«.

Omezené dopady

Jiný syrský zdroj řekl, že pokud šlo o jednorázový útok, pak bude mít jen omezené dopady. Podle očitých svědků citovaných AP otřásly výbuchy okraje syrské metropole Damašku. Východně od metropole byl vidět obrovský požár. Reportér AP v Damašku informoval, že při útocích zoranžovělo nebe. Syrská televize informovala, že bylo zasaženo centrum vědeckého výzkumu. Syrská média také oznámila, že syrská protivzdušná obrana sestřelila 13 raket jižně od Damašku. Po skončení útoků a poté, co opět nastala tma, vyjela do ulic města vozidla s reproduktory a pouštěla nacionalistické písně. Rusko na akci vojensky nereagovalo, rakety nevstoupily do vzdušného prostoru jeho základen v Sýrii. Média zároveň informovala, že syrské vládní síly v sobotu po několikatýdenních bojích získaly kontrolu nad poslední baštou rebelů v oblasti východní Ghúty, městem Dúmá.

Oslavy a protesty

Bezprostředně po útoku, který se odehrál před svítáním, se začaly na velkých náměstích v Damašku shromažďovat stovky obyvatel metropole, aby daly najevo svůj odpor po raketovém úderu USA, Británie a Francie. Ale AP také citovala jejich vyjádření, že chtějí oslavit svou armádu, která se úspěšně třístrannému západnímu útoku postavila. Lidé projížděli ulicemi v troubících autech, ukazovali prsty znamení vítězství a mávali syrskými, ruskými a íránskými vlajkami. Syrská televize ukázala, jak mnozí lidé tleskají nebo tančí. »My jsme tví muži, Bašáre,« skandovali. Další pak křičeli: »Ó Trumpe, ty jsi opice. Ó Trumpe, ty jsi zvíře.«

Proti raketovému úderu se v mnohých zemích protestovalo. Odpůrci americké válečnické politiky se shromáždili před Bílým domem v metropoli USA Washingtonu, ale i na jiných místech Spojených států. V Chile odsoudili útok komunisté i studenti. Také Srbové v Bělehradě i komunisté na Kypru i jinde. Až 7000 lidí se účastnilo protestu v řeckých Aténách. Na aténské náměstí Syntagma ho svolali komunisté (KKE). Demonstranti se za vykřikování protiamerických hesel vydali k ambasádě USA, před kterou na chodník napsali červenou barvou, že Američané jsou vrazi.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 88 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2018-04-20 15:25
Antale, jako Slovák byste měl vědět, že Kriváň měří 2494 m a Rysy
na slovenské straně 2499 a na polské 2503 m n. m. Takže 2600 jste fakt
hodně nadsadil :) R. Janouch
antal
2018-04-17 21:08
Jaroslav Prchal, ja bežne chodím na tatranský Kriváň a Rysy (2600 m),
pozývam Vás aj tento rok na Medzinárodné stretnutie na Rysoch na
počesť Lenina. Ak to so mnou absolvujete, už vás troch nebudem volať
neandertálcami:-). Zrejme si myslíte, že som to označenie použil
náhodne. Vôbec nie, svojím betónovaním jedinečnosti kapitalizmu (teda
označenie stará kap. štruktúra sedí) voči realite, kedy
výrobno-technologický potenciál civilizácie medzitým pokročil o 4
epochy, ste sa skutočne ocitli v pozícii neandertálca voči súčasnej
potrebe (čomu sa hovorí aj spoločenská objednávka). To predsa nie je
nadávka, len´faktické označenie Vašej pozície. Takže Vaše pokusy tu
niekoho zosmiešňovať, sekýrovať, vyhrážať sa mu pôsobia groteskne,
na pobavenie dobré.
jaroslavprchal
2018-04-17 19:12
antal - Měl jsem Antale dědečka, který zemřel na Alzheimera.Vždycky
si něco umanul, a nemohl se toho zbavit. A tak mi nějakou dobu říkal
pionýre, přestože už mi bylo padesát, pak zase cestovateli, přestože
jsem nikam nejezdil a nakonec mě považoval za svou manželku. Velmi mi ho
připomínáte. Nejdřív jste mě označoval za starou strukturu, pak za
dětskou školku a nyní za neandrtálce. To bude už to poslední stadium.
Jako mě dědeček považoval za svou životní družku, vy ve mne zřejmě
vidíte stejný živočišný druh jako jste vy. Ale nic si z toho
nedělejte. Pokud ještě trefíte domů a udržíte moč, tak furt dobrý.
yucon.fox
2018-04-17 17:48
Na vás jsem, Klímo, zapomněl. Omlouvám se. Ještě mně prozraďte
motiv Asada (Ruska) k použití chem. prostředků, když vítězství bylo
na dosah ruky a jen šílenec by je použil 10 km vzdušnou čarou od
vlastního sídla. Pohádky z mechu a kapradí si ale nechte od cesty. Na
ty už jsem dost starý.
tomasklima162
2018-04-17 16:14
yucon.fox Chlor je velmi těkavý a během pár dní sám zcela zmizí.
Fakt že ruští vojáci nyní tak hystericky brání mezinárodním
inspektorů OSN, aby Ghútu navštívili nemá žádné jiné logické
vysvětlení než, že nyní je Chlor stále ještě detekovatelný.
yucon.fox
2018-04-17 14:25
Kontrolní otázka pro zdejší fandy zločinecké organizace NATO: Jak se
dají zamést stopy po chem. útoku na celém území města? Zbourat domy,
vybagrovat zeminu a vše odvézt do Ruska? Nebo stačí jen umýt vodou z
hadice? Jak zajistit bezpečnost inspektorů na rozsáhlém území Dúmy,
když jsou pyrotechnicky ošetřeny pouze přístupové (odchodové) trasy?
Generální štáb syrské armády včetně ruských poradců evidentně
nedosahují znalostí Prchala, Motla a Harfy.
o.motl
2018-04-17 12:34
Silnice zaminoval zadní voj prchajících teroristů. Zdejšì klub
přátel pana Putina to potvrdí po vyhodnocení informací z nezávislých
zdrojů.
jaroslavprchal
2018-04-17 10:40
tomasklima162 - J. V. Stalin kdysi řekl, že komunisté, jsou lidé
zvláštního ražení. Jedna z mála věcí, ve které měl pravdu. I
když to myslel jinak. Dobře si všimněte, chlapci tady ječí a prskají
kvůli jednomu raketovému útoku, při kterém neutrpěla újmu snad ani
myš, ale že v Sýrii za Asádovy války proti vlastnímu národu zahynulo
350 000 lidí je jim šumák. Opravdu zvláštní živočišný druh.
joska.korinek
2018-04-17 09:49
Ten klima162 je snad ještě postiženější než Prchal s Harfou
dohromady.
jaroslavprchal
2018-04-17 09:07
Kontrolní otázky: proč mohou inspektoři do Dúmy až ve středu?
Stihnou Rusové a Asád zamést stopy po chemickém útoku? Že je cesta
zaminovaná? Kudy tedy odešly tisíce evakuovaných obyvatel a povstalců?
tomasklima162
2018-04-17 01:43
Být komunistou evidentně není pro každého. Já, kdybych musel
obhajovat plynování dětí, tak by mi to stud nedovolil.
ezpn
2018-04-16 21:10
iba toľko - kto schvaľuje vraha, že vraždí za to, že mu niekto nechce
dať 500 Kč alebo 20 eur, je hyena rovná vrahom, a tým nevedomcom, že
za Ruskom stojí iba Čína a Bolívia, je ich nepresný pohľad, to
hlasovali iba členovia BR OSN a nie valné zhromaždenie, tam by to
odsúdila drvivá väčšina a ešte niečo pre nainfikovaní mozgy
geobelsovčinou, USA a NATO sú zločinecké štáty, a zločinecká
politicko vojenská organizácia, takže je málo krajín, ktoré tieto
špinavé zložky schvaľujú...ale oni cúvnu ako cúvli od KĽDR,a preto
vojensko-zločinecký kapitál rozhodol zmeniť smer útoku na Sýriu, ale
to verím, že bude pre agresorov sebevražda, ako pre Hitlera sen o
svetovláde...spite sladko fandovia vrahov!!!
antal
2018-04-16 19:50
Jaroslav Prchal, neviem, prečo zase potvrdzujete, že ste skĺzli na
úroveň neandertálcov. Pretože považujete za normálne, že krajiny (aj
keď pod nátlakom USA) schvaľujú útok proti inej krajine bez dôkazov.
To je úroveň bezprávnej (prvobytnej) spoločnosti. V civilizovanej, na
práve založenej spoločnosti totiž sa vychádza z demokratických a
právnych princípov, koná sa na základe výsledkov vyšetrovania a nie
na základe búchania sa do pŕs, ako to robia už dlhšie západní
politici. Policajní vyšetrovatelia sa stali zbytoční(na Slovensku
zopár krikľúnov rozhodlo, kto je vinný v prípade vraždy novinára,
nie vyšetrovatelia), odborné komisie OSN (pre chemické zbrane, civilné
letectvo, ap.) sa stali zbytočnými a trápnymi, pretože politici a
médiá rozhodli o vinníkoch. Schvaľovať chaos a bezprávie v ľudskej
spoločnosti môže naozaj len neandertálec.
halonoviny
2018-04-16 15:19
Známá praxe, Prchale. USA vyhrožují, vydírají, vyhrožují,
vydírají a zase vyhrožují a vydírají. Ostatně jejich praxe
obchodních válek od 70. let 19. století v tzv. darebáckých státech je
toho důkazem... R. Janouch
halonoviny
2018-04-16 15:17
Poslední hlasování je důkazem toho, že jsou ve zkaženém světě
všichni tak akorát připosr... strachy z koalice všehoschopných - jde
jen o byznys! R. Janouch
o.motl
2018-04-16 13:52
Poslední hlasování je důkazem mezinárodní izolace syrského režimu a
RF. Že to zdejší 5. kolona Ruska nechce pochopit a lže si do kapsy, je
její problém. Že, pane Hájku.
hajek.jiri51
2018-04-16 13:42
Pane Prchal, promiňte, ale nemám sebemenší důvod urážet
neandrtálce. Pane Harfa, než na něco odpovíte, pořádně si
přečtěte, na co odpovídáte. Ušetříte si práci s
"draním" klávesnice, a to nejen sobě.
joska.korinek
2018-04-16 13:37
Harfo, na vyhledávání jste jistě borec, ale s rozumem si až tak moc
netykáte.
joska.korinek
2018-04-16 13:32
Pleningeri, nechtějte od Prchala logiku. Je to marný, je to marný.
pleningeri
2018-04-16 12:58
jaroslav.prchal - Vám se zdá "normální" na základě
NEOVĚŘENÝCH faktů obvinit Sýrii a k tomu ještě i na ni zaútočit s
rizikem, že použité otravné látky budou bombardováním zničeny?
Podobně se Skripalovými. Zjištění otravné látky dosud laboratoře
neukončily a již se výsledky jejich analýzy diametrálně liší,
přesto to vedlo k masovému odsouzení Ruska jako jediného pachatele.
Sakra, máte snad na krku hlavu, kdyby takhle postupovaly soudy v Americe
nestačily by jim smrtící injekce a elektrická křesla ...
1 | 2
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.