Ilustrační FOTO - Pixabay

Ministerstva chtějí zvýšit počet studentů medicíny

Počet přijatých studentů medicíny na lékařských fakultách by se už v akademickém roce 2019/2020 mohl v průměru zvýšit zhruba o deset procent. Důvodem je nedostatek lékařů.

Ministerstva školství a zdravotnictví chtějí mít plán na zvýšení počtu mediků hotov v polovině letošního roku. Univerzity ale chtějí mít záruku, že na tyto studenty získají dlouhodobé financovaní.

»Problematika lékařů a jejich nedostatku je záležitost, která vyžaduje systémové řešení ze strany obou ministerstev,« řekl ministr školství Robert Plaga (ANO). Podle něj je nutné, aby do sektoru vysokého školství přišlo na tento projekt dost peněz. »Aby se v nějakém střednědobém horizontu podařilo vyřešit nedostatek lékařů v České republice, tak ten nárůst by měl být 10 až 15 procent. To je podle mě ještě realizovatelné ve stávajících nebo mírně dobudovaných kapacitách lékařských fakult,« uvedl Plaga. Předpokládá, že prostředky, které by školám měly jít kvůli většímu počtu studentů, budou ročně určitě ve stamilionech. »Optimální z našeho pohledu je, aby (plán) byl spuštěn finančně od roku 2019, proto se snažíme, abychom to dali dohromady ještě v rámci procesu na přípravu rozpočtu roku 2019,« řekl.

Podle předsedy České konference rektorů Tomáše Zimy je zvýšení počtu studentů na osmi lékařských fakultách mezi pěti až 15 procenty na hranicích kapacit. »Musíme si uvědomit, že ty budovy a učebny nejsou prázdné. A druhý problém, který zde vidím, je nedostatek učitelů zejména teoretických oborů,« uvedl Zima. Dlouhodobým problémem jsou platy vysokoškolských pracovníků. »Je problém sehnat a vychovat učitele budoucích lékařů. Na další straně je to i otázka kapacit fakultních nemocnic, protože medicína se výrazně mění,« řekl.

Dodal, že proto, aby školy mohly přijmout více studentů už v akademickém roce 2019/2020, je potřeba znát rozhodnutí vlády nejpozději do začátku června, kdy se schvalují počty pro přijímací řízení či jeho požadavky, Školy je totiž musí zveřejnit letos v říjnu.

Řešit podstatu problému

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) před časem uvedl, že chce lékařským fakultám přidat 500 milionů korun ročně na zvýšení počtu absolventů i platů učitelů. Peníze by podle něj měly být garantované na deset let, aby fakulty měly jistotu, že když studenty naberou, budou mít na jejich studium peníze.

Stínová ministryně zdravotnictví KSČM Soňa Marková navýšení peněz pro lékařské fakulty samozřejmě uvítala, podstatu problému to ale podle ní neřeší. »Ministr by měl řešit zjednodušení jejich postgraduálního vzdělávání, aby (lékaři) mohli nastoupit do pozic, kde mohou pracovat samostatně a zároveň, aby nezůstávali pouze ve velkých centrech, ale aby působili také na venkově. Pouhé navyšování finančních prostředků lékařským fakultám, aby mohly získat větší počet absolventů, není řešení nedostatku lékařů,« řekla v reakci na Vojtěchův plán našemu listu.

Lékařské fakulty již dlouhou dobu upozorňují, že je třeba zastavit stárnutí lékařů a napravit nesoulad mezi platy lékařů-učitelů a jejich kolegů v praxi. V minulém školním roce studovalo na lékařských fakultách přes 21 tisíc lidí. Cizinců bylo mezi nimi zhruba 7200, asi 3400 z nich si vzdělání platilo. Loni absolvovalo na lékařských fakultách téměř 2500 Čechů, absolventů bylo přibližně 2500.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 4 hlasy.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.