Ilustrační FOTO - Pixabay

Ze žalobců jsou ustrašené myši, říká Benešová

Někdejší nejvyšší státní zástupkyně a bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová je přesvědčena, že ze státních zástupců se staly ustrašené myši. Benešová to prohlásila v rozhovoru pro ČTK, u příležitosti svých sedmdesátých narozenin.

Benešová je přesvědčena, že zlom k horšímu nastal s příchodem její nástupkyně v čele nejvyššího státního zastupitelství Renaty Vesecké. Ta podle Benešové udělala ze zastupitelství »zakázkové krejčovství mocných«. Navíc prý práci veřejných žalobců přehnaně zformalizovala, což trvá dodnes. »Sešněrovali to nesmyslnými interními pokyny, takže dneska jsou ze státních zástupců ustrašené myši,« řekla Benešová. Formalistické předpisy podle ní ubírají státním zástupcům kyslík a nadšení. »Dříve mohli zástupci i promluvit do tisku. Dozorový státní zástupce má snad právo ke kauze něco říct. Teď je to prostě úplně někde jinde. Šéfové tam poroučejí a oni nesmějí bez jejich pokynů nic,« míní Benešová. »Do vedoucích funkcí se v současnosti zpravidla dostávají kariéristé, kterým tento styl práce vyhovuje. Novým a nebezpečným fenoménem v práci státních zástupců se stala selekce, což v praxi znamená, že některé osoby efektně odstíháme, a u jiných se tváříme, že jejich závadnou činnost nevidíme,« nešetří kritikou Benešová.

Stínový ministr spravedlnosti KSČM Stanislav Grospič jejímu rozhořčení rozumí. »Sklízíme plody 90. let. Tehdy bylo potřeba vybudovat novou třídu vlastníků a celá justice se před tímto úkolem musela shrbit. Dnes mnozí vidí, že by bylo potřeba systém práva stabilizovat a narovnat. Jenže se náhle ukazuje, že prostředí, v němž ten systém vznikl, nelze jen tak odstřihnout. To prostředí justici stále formuje, korupce v ní pevně zahnízdila,« řekl Grospič.

Korupční systém 90. let však podle Grospiče není jediným problémem systému práva u nás. »Podařilo se sice zrychlit soudní řízení, avšak zejména za ministra Pospíšila se do civilního a trestního práva nenápadně dostala řada majetkových cenzů, které zabraňují v rovném přístupu k vymahatelnosti práva. Navíc se stále více ukazuje, že opustit myšlenku nezávislé prokuratury, jež takto funguje v Německu, Francii či na Slovensku, na úkor státního zastupitelství podléhajícího výkonné moci, nebylo šťastné. Systém prokuratury je zjevně výkonnější,« prohlásil stínový ministr spravedlnosti.

Grospič rozumí i slovům Benešové o bujícím principu selekce. »Stále více se rozhoduje podle toho, jaké informace se od policie a zástupců dostanou ven, do médií či k různým aktivistům. Řada opatření tak vzniká ad hoc, kvůli určitým konkrétním medializacím. Z toho pochopitelně vzniká onen dojem selekce,« povšiml si Grospič.

Benešová začínala na kladenské okresní prokuratuře. Po revoluci se dostala na stáž na generální prokuraturu. Z pražského vrchního státního zastupitelství odešla v roce 1996 kvůli výhradám k tehdejšímu šéfovi Liboru Grygárkovi a začala se věnovat advokacii. Do čela Nejvyššího státního zastupitelství ji o tři roky později přivedl ministr spravedlnosti Otakar Motejl. Ve funkci musela skončit v roce 2005 po sporech s novým ministrem Pavlem Němcem (US-DEU). Poté se Benešová začala politicky angažovat a vstoupila do ČSSD, kde působila i jako místopředsedkyně strany. Půl roku vykonávala funkci ministryně spravedlnosti v úřednické vládě Jiřího Rusnoka, za sociální demokracii také usedla ve Sněmovně. Loni již na poslankyni znovu nekandidovala. Dnes radí prezidentovi Miloši Zemanovi v oblasti justice, netají se sympatiemi k premiérovi Andreji Babišovi (ANO) i despektem k současnému směřování ČSSD. Do politiky se však vrátit nechce.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 10 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-04-17 15:02
Renata Vesecká. Už její medializované mimopracovní styky, spojené s
luxusním způsobem života, taky drze medializovaným, hovořili za vše.
Každému, mimo těch co v tom byli existenčně zainteresováni. Byl to
hnůj na živnou půdu znefunkčnění justice vůči ekonomické mafii. Ta
je v pozadí vysávání státu dodnes a operuje na oné "měkké
podušce!, vytvořené lidmi typu Vesecká a Pospíšil.
"Narovnat" to bude těžké, ne li, normální
"demokratickou" cestou pod patronací ODS a TOP09, nemožné.
ferdaholub
2018-04-17 10:49
Komu ten hnus a korupce vyhovuje? Volám po změně, zejména v
obsazování míst a funkcí ve státní správě, trvat na povinnostech
soukromých podnikatelů ve vztahu k rozpočtu,účasti na vzděláváních
ve všech směrech,financování, všech nutných výdajů státu a to
nikoli jen na oko.Vždyť "oni" jsou lepší než stát.Hlavně
hospodáři.Ano jen ať se chválí zejména, že umí vybírat daně!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.