Ilustrační FOTO - Pixabay

Trest pro exnáměstka potvrzen

Nejvyšší soud (NS) potvrdil podmíněný trest pro bývalého náměstka ministra školství Jana Kocourka. Zároveň ale nařídil Městskému soudu v Praze, aby znovu rozhodl o někdejším ministerském úředníkovi Miroslavu Vosykovi, který byl souzen spolu s Kocourkem.

NS loni obdržel dovolání Kocourka, Vosyky a také nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Šéf žalobců nesouhlasil se zmírněním trestu pro Vosyku na jeden rok vězení s podmínečným odkladem. Kocourkovo dovolání NS před časem odmítl, rozhodnutí odvolacího soudu ohledně Vosyky ale zrušil, plyne z informací, které poskytla mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

NS zatím nezveřejnil odůvodnění. Z databáze InfoSoud plyne, že odvolací soud případ znovu projedná 15. května, ovšem jen co se týče Vosyky. Kocourkovi jako poslední mimořádný opravný prostředek zbyla ústavní stížnost. Obvodní soud pro Prahu 1 původně Kocourka a Vosyku uznal vinnými z porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci. Městský soud v Praze ovšem u Vosyky výrok zúžil na porušení povinnosti a trest zmírnil. Podle Zemana to byla chyba.

V kauze šlo o vyplacení sporné dotace pro European Medicine Association (EMA). »Obviněný od začátku nepochybně věděl, že uvedené občanské sdružení by za jiných okolností, tj. nebýt jeho aktivního jednání, nemohlo tuto dotaci získat,« uvedl Zeman v dovolání na Vosykovu adresu. Skutečnost, že byl jako ředitel sportovního odboru podřízeným Kocourka a konal na jeho doporučení, na Vosykově zodpovědnosti podle šéfa žalobců mnoho nemění.

Sdružení EMA podle spisu nemělo ve stanovách určenou jako hlavní cíl sportovní činnost, ani ji pravidelně a organizovaně nezajišťovalo. Také podle spisu nepůsobilo celostátně, navíc chtělo peníze pro akci, která se už konala. Oba obžalovaní se hájili tím, že sdružení do svých stanov bod o sportovní činnosti doplnilo později, o dalších nedostatcích jim prý referenti neřekli.

Policie se v současnosti zabývá jiným, rozsáhlejším podezřením z manipulací se sportovními dotacemi. Stíhaní jsou bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta či odvolaná náměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová, Fotbalová asociace ČR i Česká unie sportu a její představitelé.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 6 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.