Ilustrační FOTO - Haló noviny

Protonové centrum k Ústavnímu soudu

Někdejší nucený správce Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Antonín Pečenka podal ústavní stížnost. Směřuje proti pravomocnému rozsudku, podle kterého se pokusil zneužít svou pravomoc.

Za uzavření smlouvy o smlouvě budoucí s firmou Proton Therapy Centre Czech dostal trest dva roky vězení s podmínečným odkladem na tři roky. Ústavní soudci stížnost obdrželi počátkem dubna, zatím nerozhodli.

Dosud poslední verdikt v kauze vynesl v prosinci Nejvyšší soud. Konstatoval, že Pečenka měl jako nucený správce »narovnat finanční politiku« VZP. »Místo toho však upřednostnil v rámci výkonu své pravomoci soukromý projekt protonového centra, aby tak umožnil profinancování investičního záměru, který by byl bez garance úhrad ze strany VZP nerealizovatelný, a nevzniká tak pochybnost, že v rámci výkonu veřejné služby ignoroval veřejný zájem,« stojí v usnesení Nejvyššího soudu.

Pečenka smlouvu podepsal v roce 2006, několik dní předtím, než ve funkci skončil. Dokument předpokládal uzavření další smlouvy, která by tehdy ještě neexistujícímu centru garantovala na 15 let hrazení léčebných výkonů pro 1650 pacientů ročně.

Ilustrační FOTO - Haló noviny

Cena léčby měla podle plánovaného kontraktu vyjít na více než 12 miliard korun. Pojišťovna však na požadavky zakotvené ve smlouvě o smlouvě budoucí odmítla přistoupit a vyhrála spor o platnost dokumentu. Smlouvu o úhradě péče nakonec s centrem uzavřela teprve předloni.

Pečenka pochybení důrazně popíral. Před soudy se hájil tím, že chtěl v České republice zavést nejmodernější léčbu. Loni uvedl, že pokud neuspěje u českých soudů, obrátí se na Evropský soud pro lidská práva. Obvodní soud pro Prahu 3 Pečenku nejprve zprostil obžaloby a poté jeho stíhání zastavil jako promlčené. Opakovaně zasáhl Městský soud v Praze, napotřetí pak Pečenka dostal podmínku.

Protonová léčba se doporučuje například pro léčení nádorů mozku. Metoda je vysoce přesná a šetrná, ale také nákladná.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 7 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.