Chaj-kchou, největší město na Chaj-nanu. FOTO - wikimedia commons

Chaj-nan bude další zónou volného obchodu

Čína zřídí mezinárodní zónu volného obchodu a přístav na ostrově Chaj-nan. S odvoláním na prezidenta Si Ťin-pchinga to oznámil čínský státní rozhlas. Prohlášení přichází v době, kdy Chaj-nan slaví 30. výročí od vyhlášení provincií.

Původně byl ostrov správně součástí blízké pevninské provincie Kuang-tung, v roce 1988 však tento ostrov v Jihočínském moři obdržel status provincie a byl vyhlášen pátou zvláštní ekonomickou zónou v zemi v rámci plánu bývalého vůdce Teng Siao-pchinga na větší otevření Číny.

V posledních týdnech se zvyšovaly ceny akcií čínských firem jako je Hainan Expressway a Hainan Strait Shipping. Investoři sázeli na to, že prezident představí nové plány na další otevření ekonomiky ostrovní provincie při své návštěvě fóra v Boao na ostrově. Tato akce je asijským ekvivalentem ekonomického fóra v Davosu.

Objevily se také spekulace, že Čína zamýšlí udělat z Chaj-nanu konkurenta nezávislého Hongkongu, který je bývalou britskou kolonií a který se v roce 1997 vrátil pod čínskou správu.

Chaj-nan je bohatý na přírodní zdroje, jak na moři, tak na pevnině. Společnost Sinopec tam provozuje ropnou rafinerii, společnost CNOOC tam pak zkoumá možnosti těžby plynu z moře. Chaj-nan se také podílí zhruba polovinou na produkci kaučuku v Číně.

Ostrov je známý také písečnými plážemi a pobřežím lemovaným letovisky. Od počátku tisíciletí je rovněž častým hostitelem soutěže krásy Miss World, poznamenala agentura Reuters.

Zvláštní ekonomické zóny v Číně mají speciální hospodářskou politiku, více orientovanou na volný trh, a flexibilní vládní opatření. To jim umožňuje využívat systému ekonomického řízení, který je při podnikání atraktivnější pro zahraniční, ale i domácí firmy, než ve zbytku Číny. Obchod a investice v zónách se mohou uskutečňovat bez schválení centrální vlády v Pekingu a zóny nabízejí daňové a podnikatelské pobídky k přilákání zahraničních investic a technologií.

Zóna volného obchodu je pak oblastí, kde se může obchodovat se zbožím bez jakýchkoliv bariér zavedených celními úřady, jako jsou kvóty a cla.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.