Ilustrační FOTO - Pixabay

V krasu ubylo odpadu

Méně odpadu než v předchozích letech sesbírali dobrovolníci v Moravském krasu; zaplnili zhruba dva kontejnery.

Podle vedoucího správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Leoše Štefky se situace zlepšuje. Do 26. ročníku akce se zapojilo ve dvou termínech asi 700 dobrovolníků. Většinou šlo o žáky škol v okolí.

Dobrovolníci Moravský kras uklízeli poslední dva víkendy, v prvním termínu se zaměřili na jeho jižní část, ve druhém na severní. V obou částech nasbírali po kontejneru odpadu, plus ještě vlečku, která byla přichystaná ve střední části krasu. »Například loni jsme jen na severu měli dva plné kontejnery, letos jsme ten druhý nenaplnili,« uvedl Štefka.

Podle něj se situace zlepšuje především v lesních úsecích. Prakticky nezměněná ale zůstala u silnic, kde i letos bylo odpadků nejvíce. Světlou výjimkou byly dvě lokality u silnice mezi Líšní a Ochozem, ve kterých dobrovolníci dříve sesbírávali odpadu značné množství, nyní ale zůstaly čisté. Jde o dvě lesní cesty vedoucí ze silnice, které ochránci loni přehradili balvany tak, aby se do lesa nedalo vjet.

V minulosti dobrovolníci našli například nejrůznější doklady, ale třeba i vyhozená okna, sedačku či mrazák. Nejčastěji však jde o plastové lahve. Nejdramatičtějším okamžikem byl nález funkční protipěchotní miny, která se našla vyhozená v křoví. Letos šlo víceméně o běžný odpad, převládaly plasty, papíry, dobrovolníci našli i jednu matraci.

Většinu sběračů tvořili žáci škol na Blanensku, kteří jsou už na akci zvyklí. Jako už tradičně se zapojili například i dobrovolní hasiči, skauti či dobrovolníci z Hnutí Brontosaurus. Děti za odměnu dostali zdarma vstupné do jeskyní i drobné odměny.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.