Ilustrační FOTO - Haló noviny

Kontroly na německých hranicích budou pokračovat

Německá vláda se minulou středu vyslovila pro další prodloužení kontrol na hranicích s Rakouskem. Novinářům to po dvoudenním výjezdním zasedání obnovené velké koalice v Mesebergu řekla kancléřka Angela Merkelová (CDU).

Kontroly na hranici s Rakouskem spolková republika obnovila kvůli silnému přílivu uprchlíků v září 2015. Byly několikrát prodlouženy, i když do Německa už přichází mnohem méně běženců. Loni jich bylo zhruba 187 000. Pro další půlroční prodloužení kontrol se v březnu vyslovil nový ministr vnitra Horst Seehofer (CSU). Vnitřní hranice v EU by podle něj měly být kontrolovány tak dlouho, dokud nebudou lépe střeženy hranice vnější.

O dalším prodloužení kontrol, které mají vypršet v květnu, uvažuje vedle Německa také Rakousko nebo Dánsko. Konečné slovo k případnému prodloužení, které je opakovaně terčem kritiky zemí střední Evropy, má Rada EU.

Podle stávajících schengenských pravidel jsou dočasné kontroly po určitou dobu možné v případě, že jejich absence by ohrozila vnitřní bezpečnost a veřejný pořádek. Loni v září přišla Evropská komise s návrhem úprav schengenského hraničního kodexu tak, aby mimořádné kontroly mohly platit až rok, ovšem za přísnějších a pečlivěji sledovaných podmínek. O návrhu nyní jednají členské země bloku.

Unijní exekutiva opakovaně uvádí, že jejím cílem je co nejrychlejší návrat k plně funkčnímu schengenskému prostoru bez vnitřních hranic.

Spory o šátek

Návrh rakouské vlády zakázat nošení šátků dívkám ve školkách a na základních školách zažehl v Německu debatu na stejné téma mezi vládními konzervativci. V otázce, zda by mělo být děvčatům mladším 14 let zakázáno nosit z náboženských důvodů šátek na hlavu, ale uvnitř Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové nepanuje shoda. Podle agentury Reuters pravděpodobně neuvítá volání po zásahu ze svého vlastního tábora, což ukazuje nesnadnost úsilí o integraci čtyř milionů muslimů žijících v zemi.

Integrační proces v Německu nabyl na složitosti po přílivu více než milionu migrantů v letech 2015 a 2016 většinou z oblastí Blízkého východu a severní Afriky. Situaci neusnadnily ani výrazné volební zisky krajně pravicové protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD).

Německý parlament už loni přijal zákon zakazující nošení oděvů zahalujících celou tvář státním zaměstnancům, soudcům a vojákům ve službě. Německý ministr vnitra Horst Seehofer z bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) a ministryně zemědělství Julia Klöcknerová (CDU) oznámili, že nyní podporují zákaz nošení šátků školačkám. Podle Klöcknerové je to nezbytné, pokud děti nemají vyrůstat s »hrubými genderovými stereotypy«.

Jiní vládní konzervativci, včetně vládní zmocněnkyně pro integraci Annette Widmannové-Mauzové (CDU), upozornili, že takový zákaz by vytvořil ústavní problém a zpochybnil by rodičovská práva.

Seehofer, jehož straně CSU odčerpala v loňských spolkových volbách část hlasů AfD, chce tyto voliče získat zpět do říjnových zemských voleb v Bavorsku, a to tvrdším postojem v oblastech bezpečnosti a migrace. Minulý měsíc se jasně distancoval od Merkelové v debatě o tom, zda islám patří k Německu.

Proti zákazu šátků jsou obecně sociální demokraté (SPD), kteří tvoří společně s konzervativní unií CDU/CSU velkou koalici. Expert strany na integraci Ibrahim Yetim označil takové návrhy za nedomyšlené.

Rakouská vláda minulý týden oznámila, že chce zakázat nošení šátků malým dívkám ve školkách a základních školách. Příslušný ústavní zákon má být vypracován do začátku letních školních prázdnin. Cílem je podle rakouského kancléře Sebastiana Kurze z lidové strany (ÖVP) zabránit »vytváření paralelních společností v Rakousku«.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.