Hertl pečetil postup Žraloků

Český útočník Tomáš Hertl rozhodl v play off NHL o výhře hokejistů San Jose 2:1 nad Anaheimem, která uzavřela sérii prvního kola. Sharks zvítězili hladce 4:0 na zápasy a postoupili, jejich dalším protivníkem bude nováček Vegas. Mečbol si vypracovaly Pittsburgh, Tampa Bay a Nashville. Všechny tři týmy vedou 3:1 na zápasy.

Hertl skóroval v sérii potřetí, v 50. minutě tečoval před brankou střelu od modré čáry. Český útočník tím srazil na kolena aktivní Ducks, kteří se z pracně vybojovaného vyrovnání radovali jen chvilku a na větší odpor se už nevzmohli.

Hertla za důležitý gól ocenili titulem druhá hvězda zápasu, lepší byl pouze gólman Martin Jones, který si připsal třicet zákroků a několikrát obral hosty o gól. Stálo při něm i štěstí. Ducks na přelomu druhé a třetí třetiny dvakrát skórovali, ale ani jedna branka neplatila. V prvním případě ji dali po vypršení třetiny, podruhé byla odvolána kvůli ofsajdu.

V dresu poražených skončila v NHL sezona Ondřeji Kašemu, který v play off nebodoval, ale v základní části se řadil k lídrům. Je pravděpodobné, že jej osloví vedení reprezentačního týmu, ve kterém bojuje o místo na mistrovství světa i jeho mladší bratr David.

Dominik Simon nastoupil při premiéře v play off po boku Sidneyho Crosbyho a přispěl asistencí k výhře Pittsburghu 5:0 na ledě Philadelphie. Obhájce titulu vyhnal v 29. minutě po třetím gólu z branky Briana Elliotta, ale Michal Neuvirth brzy inkasoval po nečekaném manévru Crosbyho.

Simon nahodil puk od červené čáry na zadní mantinel, kde ho získal lídr Penguins a rychlým obratem našel místo u levé tyče. Překvapený český gólman, který v utkání kryl 11 střel, se v té chvíli díval na opačnou stranu.

Crosby touto akcí přeskočil v čele klubového bodování play off vlastníka Pittsburghu Maria Lemieuxe. Kanadský útočník má na kontě 173 bodů (62+111). "Spousta jeho rekordů je nedotknutelná. Tento jsem překonal díky tomu, že jsem odehrál mnohem víc utkání v play off," odvětil Crosby, který má v play off odehráno 152 zápasů. Lemiuex jich stihl 107. Crosby zároveň vede i produktivitu letošní vyřazovací části s pěti góly a čtyřmi asistencemi. David Pastrňák a Nikita Kučerov mají opačnou bilanci.

Philadelphia si přivezla z Pittsburghu nadějný stav 1:1, ale oba domácí zápasy prohrála s celkovým skóre 1:10. Jejich fanoušci si v průběhu utkání žádali hlavu trenéra a pokřikovali: »Vyhoďte Hakstola«. Flyers také postrádali Seana Couturiera. Jejich nejproduktivnější hráč v sérii se zranil na tréninku při střetu s Radkem Gudasem.

Kučerov byl hlavní postavou Tampy Bay při výhře 3:1 na ledě New Jersey. Ruský útočník vstřelil dva góly a na třetí přihrál. Navíc Kučerov ukázal, že umí i přitvrdit, a v závěru první třetiny za stavu 2:1 ostře dohrál Samiho Vatanena. Otřesený obránce New Jersey poté zamířil do šatny a do utkání se už nevrátil.

»Obvykle mezi hráči tancuje. Nemohl jsem tomu uvěřit, že to byl on. Ale je velmi soutěživý a moc chce vyhrávat,« řekl J.T. Miller o spoluhráči z formace Kučerovovi. »Měli jsme minule hodně vyloučených a naštvalo mě, že jsme prohráli. Nechtěl jsem, aby se to opakovalo,« vysvětlil Kučerov. Důležitým strůjcem výhry byl i gólman Andrej Vasilevskij. Chytil tři sólové úniky, jeden za stavu 0:1.

Nashville vybojoval výhru v Coloradu 3:2. Predators vedli po dvou třetinách 3:0 i díky dalšímu úchvatnému gólu Filipa Forsberga. Švédský útočník zavezl puk z vlastního pásma do útočného, obtočil se kolem obránce i gólmana a zasunul puk do prázdné branky. Vítěz základní části ale hazardoval s náskokem a v závěrečném náporu domácích ho zachránila tyč.

1. kolo play off NHL

Východní konference - 4. zápasy:

Philadelphia - Pittsburgh 0:5 (0:2, 0:2, 0:1)

Branky: 5. Malkin, 15. Kessel, 29. Letang, 31. Crosby (Simon), 56. Sheahan. Střely na branku: 26:30. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii 31:56 minuty, inkasoval dvě branky z 13 střel a úspěšnost zásahů měl 84,62 procenta. Diváci: 19.644. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. Kessel, 3. Murray (všichni Pittsburgh). Stav série: 1:3.

New Jersey - Tampa Bay 1:3 (1:2, 0:0, 0:1)

Branky: 9. Palmieri - 16. a 59. Kučerov, 12. J.T. Miller. Střely na branku: 28:37. Diváci: 16.514. Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij (Tampa Bay), 2. Palmieri (New Jersey), 3. J.T. Miller (Tampa Bay). Stav série: 1:3.

Západní konference - 4. zápasy:

Colorado - Nashville 2:3 (0:1, 0:2, 2:0)

Branky: 46. Landeskog, 52. Kerfoot - 16. F. Forsberg, 28. Sissons, 32. C. Smith. Střely na branku: 33:34. Diváci: 18.087. Hvězdy zápasu: 1. F. Forsberg (Nashville), 2. Landeskog (Colorado), 3. Ekholm (Nashville). Stav série: 1:3.

San Jose - Anaheim 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)

Branky: 6. Sörensen, 50. Hertl - 48. Cogliano. Střely na branku: 24:31. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. M. Jones, 2. Hertl, 3. Sörensen (všichni San Jose). Konečný stav série: 4:0.