FOTO - Thedailyblog.co.nz

Na Hradě bude propalestinský happening

Už ve středu 25. dubna se uskuteční na Hradčanském náměstí v Praze od 17.30 hodin propalestinský kreativní happening pod taktovkou divadelního dramatika Romana Sikory, zatímco se bude až 1200 pozvaných hostů na Pražském hradě pod záštitou prezidenta Miloše Zemana radovat ze vzniku Izraele...

»Známý izraelský urbanista Ben Gurion nás krok za krokem provede řešením problematiky bytové nouze a úspěchy politiky kreativního osidlování zdánlivě obydlených nemovitostí, kde by se i Česká republika mohla v mnohém inspirovat,« uvádí ke scénáři happeningu jeho autor Roman Sikora.

Akce konaná u příležitosti 70 let od paletinské Nakby reaguje na oslavu vzniku Izraele pořádanou izraelskou ambasádou pod bezprecedentní záštitou českého prezidenta právě v prostorách Pražského hradu. Iniciátoři happeningu se tímto ohrazují proti zcela nekritickému přístupu České republiky vůči Izraeli, který dennodenně porušuje mezinárodní právo a lidská práva původního palestinského obyvatelstva.

Jen v posledních dnech zastřelila izraelská armáda při neozbrojených demonstracích několik desítek palestinských civilistů, včetně dětí, a téměř 2000 jich zranila. Při těchto útocích na civilisty jsou přitom armádou testovány nové zbraňové systémy...!

Toto násilí ze strany Izraele jednoznačně odsoudila jak OSN, tak lidskoprávní organizace Human Rights Watch, Amnesty International a řada dalších. Izraelská organizace B'Tselem přímo vyzvala izraelské vojáky, aby neuposlechli rozkazu střílet do neozbrojených civilistů. Jen Miloši Zemanovi to, zdá se, nijak nepřekáží...

»Desítky let trvající okupace upírá palestinským obyvatelům v rozporu s Ženevskými konvencemi základní občanská a lidská práva. Nekončící zábor palestinské půdy, vytváření nerovných právních podmínek a bránění Palestincům v úsilí po sebeurčení vede k politice rasismu a apartheidu,« uvádí za svolavatele akce Jana Ridvanová z iniciativy Ne naším jménem.

Spoluorganizátor akce Zdeněk Jehlička ze stejné iniciativy dodává: »Rozhodně není co slavit. Odmítáme dvojí metr při přehlížení porušování práv Palestinců a nepřejeme si, aby se na tomto porušování podílela i Česká republika. Izrael pro nás není, ani nemůže být oporou, natož inspirací, jak se nás snaží přesvědčit prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.«

Středeční happening před Pražským hradem je jednou z akcí v rámci kampaně »70 let Izraele, 70 let etnického čištění Palestiny«, ve kterém chtějí občanské iniciativy upozornit, že Izrael začal s vyháněním původního palestinského obyvatelstva ještě před vyhlášením státu a pokračuje v něm dodnes.

Akci pořádá iniciativa Ne naším jménem - Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě ve spolupráci s Koordinační skupinou za Jeruzalém a Palestinským klubem v ČR.

(rj)

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.8, celkem 20 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2018-04-24 12:56
Nestačí, pane Prokopici, protože lžete. A to minimálně ve čtyřech z
pěti bodů, které jste sepsal. Používáte zkreslený jednostranně
účelově vybraný souhrn informací bez souvislostí. Dokonce i podle
teletextu ČT byla tzv. šestidenní válka preventivní ze strany Izraele
- zajímavé, že? A Arafat taky nic neodvolával. Ne předtím, než
židovský ultrapravicový fanatik zastřelil jeho mírového partnera,
který se s Arafatem dohodl a tu Nobelovu cenu míru dostal taky! Konečně
kdybyste neokupovali, nejednali s Palestinci hůř než se zvířaty v
klecích, nemusely be se kopat žádné tunely! R. Janouch
Prokopic.Karel
2018-04-24 06:39
1/území dnešního Státu Izrael se již před 5 tisíci lety nazývalo
JUDEA. Pročpak asi? 2/Žádný stát "Palestina" nikdy
neexistoval a nemá základní podmínky pro jeho vytvoření. Onen jejich
"prezident" se do "své" Gazy nechystá, protože by
jej tam zastřelili. 3/Palestinci se před tzv. šestidenní válkou
přihlásili mezi dalších 10 arabských států. Měla to být
"férovka" pod heslem "zaženeme Židy do Středozemního
moře. 4/Jásir Arafát si převzal Nobelovu cenu za mír (!), aby
vzápětí odvolal co slíbil. 5/Nevšiml jsem si, že by Stát Izrael
kopal tunely k sousedůmů. Stačí?
fronda
2018-04-23 21:37
A takovéhle zve Filip na sjezd.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.