Britská premiérka Theresa Mayová. FOTO - Wikimedia commons

Nezdar Mayové

Britská premiérka Theresa Mayová čelí při řízení odchodu své země z Evropské unie dalšímu nezdaru, Sněmovna lordů se vyslovila pro zachování Listiny základních práv Evropské unie v britském právním systému. Mayová chce přitom dokument z britského práva vyjmout.

Zastánci zachování listiny v britském právu včetně autora v pondělí schváleného dodatku Davida Pannicka argumentují tím, že vláda by mohla odstranění dokumentu využít k oslabení práv občanů. Odpůrci v čele s konzervativcem Richardem Keenem varují, že bez vyřazení listiny bude Británie vystavena vlivům cizích právních systémů, což by mohlo vést k ústavním potížím. Britská vláda nicméně trvá na tom, že zákon o vystoupení z EU, jak ho letos v lednu přijala Dolní sněmovna britského parlamentu, je tou nejlepší cestou pro hladký odchod z evropského bloku. Sněmovna lordů však takový názor nesdílí a už přijala dodatky, ve kterých požaduje setrvání Spojeného království v celní unii s EU a také zachování práv pracovníků či zákazníků podle unijních standardů. Pokud jde o Listinu základních práv EU, tak britská vláda tvrdí, že stejné záruky poskytuje občanům současné britské právo, proto je možné ji ze systému zcela vypustit.

O všech dodatcích, které nevolená Sněmovna lordů přijala, bude rozhodovat i Dolní sněmovna. Řada analytiků se shoduje, že potvrzení těchto dodatků, obzvláště ten o celní unii, by mohlo otřást pozicí Mayové jako vůdkyně brexitu. Agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje z blízkého okolí Mayové napsala, že premiérka by nakonec mohla být donucena vzdát se plánu na vystoupení z celní unie.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 14 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


reich.mir.fan
2018-04-24 22:33
Ono to vypadá tak že Angláni v prvni řadě vypakujou ze země
Poláky,Čechy a Slováky co je jejich hlavním cílem aby zůstalo více
prostoru pro migroše a pak s Bruselem upatlají nějakého kočkopsa aby
neoficiálně zůstaly i nadále členy EÚ.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.