Ilustrační FOTO - pixabay

Máme vysokou toleranci ke korupci

Šest z deseti (64 procent) českých a osm z deseti (82 %) slovenských manažerů je připraveno o zakázky bojovat neférově, ukazuje průzkum společnosti EY. Světový průměr je 36 %, ve střední a východní Evropě pak 40 %.

Mezi manažery, kteří by považovali za ospravedlnitelné použít nadstandardní náklady na reprezentaci firmy v době ekonomické krize, je pak Slovensko na prvním místě žebříčku, ČR na třetím, druhé bylo Japonsko. Průzkum prováděla společnost od loňského října do letošního ledna v 55 světových státech vždy na 50 respondentech z řad manažerů.

O tom, že korupce je v jejich státu rozšířená, je přesvědčeno 56 % českých a dvě třetiny slovenských respondentů. »Přes velké rozdíly v řadě postojů mají Češi a Slováci bohužel jedno společné: Jedná se o vysokou toleranci k využití neetických nástrojů v podnikání, ať se jedná o přímý úplatek nebo poskytování drahých dárků a zábavy obchodním partnerům,« uvedl Tomáš Kafka z oddělení investigativních služeb a řešení sporů společnosti pro ČR a Slovensko.

Pokud si budou manažeři myslet, že jejich okolí uplácí, je pro ně jednodušší přidat se k úplatkářům také. Například 44 % slovenských manažerů by uplácela kvůli získání nebo udržení zakázky, v ČR jde o 12 %, světový průměr je 13 %.

Z průzkumu také mimo jiné plyne, že čeští i slovenští manažeři podceňují rizika kyberútoků. V ČR je za vysokou hrozbu pro podnikání označilo 26 % respondentů, nejméně v Evropě. Na Slovensku pak 32 % odpovídajících.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.