Ilustrační FOTO - Haló noviny

Školství si nárokuje další miliardy

Rozpočet regionálního školství bude nutné ještě letos doplnit o další peníze, shodli se zástupci ministerstva školství, školských odborů a zástupců zaměstnavatelů na svém pracovním jednání.

Kvůli vysokým výdajům na financování podpůrných opatření pro handicapované i talentované děti v běžných školách nyní v regionech chybí kolem 1,2 miliardy korun, řekl ministr v demisi Robert Plaga (ANO). Přesnou částku by měly kraje upřesnit do konce dubna.

Dofinancování letošního rozpočtu a zajištění peněz na změnu financování regionálního školství, která začne v lednu 2019, mají podle Plagy v současnosti přednost i před navyšováním platů v letošním roce. Při schvalování rozpočtu přitom Sněmovna v doprovodném usnesení doporučila vládě, aby už od září zvýšila učitelům platy o dalších 15 procent a ostatním pracovníkům ve školství o desetinu.

»Prioritou je změna financování regionálního školství, kde je potřeba – oproti předpokladům – více než deset miliard korun,« řekl Plaga. »Raději vyměním dva měsíce, tedy listopad a prosinec, nějakého přidání za to, abychom měli dostatek peněz pro rok 2019, 2020 a 2021,« dodal.

Tripartita se zabývala také výhledem rozpočtu na příští rok. Plaga se chystá prosadit plošné navýšení peněz na pedagogické pracovníky a pro vysoké školy. »Je to 12 miliard korun na navýšení platů a tři miliardy korun do vysokých škol,« upřesnil. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) podle Plagy již přislíbil, že do školství půjde v roce 2019 zhruba o 30 miliard korun víc než letos.

»Došlo i k dohodě, že při navyšování platů se nebude navyšovat jen nároková složka platů, ale i ta nenároková,« řekl prezident Unie zaměstnavatelských svazů Jiří Horecký. Podle Plagy by se při dalším růstu měl tarif zvednout o deset procent, zbytek vyjednaných peněz by pak měl směřovat na odměny a osobní příplatky.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.3, celkem 6 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.