Blíží se konec války v Sýrii?

Přibližně 500 000 lidských životů, na které připadá trojnásobek raněných, z podstatné části s doživotními následky, více než sedm milionů lidí, kteří opustili své domovy, většina z nich dokonce i svou vlast. Zcela zničená města, rozvrácené hospodářství, nesmírné škody. Taková je stručná bilance sedm let trvajícího konfliktu v Sýrii.

V současné době se syrský konflikt pomalu ale jistě dostává do nové fáze. An-Nusrá a jiné radikální složky byly vypuzeny z většiny enkláv na hustě osídlené západní části státu. Islámský stát ovládá zřejmě již pouze některé venkovské oblasti kdesi na jihovýchodě Sýrie a přilehlém území Iráku, přičemž většina bojovníků se již přesunula do jiných míst. Významnou roli v zatlačení těchto uskupení sehrála armáda Ruské federace, která na území Sýrie, v rámci žádosti o pomoc ze strany Bašára Asada, působí od podzimu roku 2015. Právě nasazení ruského letectva proti povstaleckým skupinám přineslo zásadní zvrat vlekoucího se konfliktu.

Spojenci pomohli

Klíčovou roli v Sýrii sehrály i Spojené státy se svými spojenci ze sunnitských států Arabského poloostrova, kterým se hlavně díky masivní finanční i materiální pomoci radikálním islámským teroristům dlouhodobě dařilo konflikt udržovat. USA dnes v zemi disponují přibližně 2000 vojáky, a to zejména v severní části země, ovládané kurdskými silami, a u několika bodů u Afrínu a u Rakky. Je pravděpodobné, že právě v těchto místech, na hranicích s Tureckem, bude v nejbližší době pokračovat snaha Turecka o oslabení kurdských jednotek, které zde v současnosti ovládají značně rozsáhlá území.

Po ovládnutí města Dúmá, nedaleko Damašku, jež bylo poslední baštou povstalců v jihozápadní části země, lze očekávat velmi pravděpodobný nástup syrské armády proti Idlíbu. Právě do oblasti Idlíbu, ležící blízko tureckých hranic na severozápadě země, byla za asistence ruské armády přemístěna velká část povstaleckých bojovníků a jejich rodin z oblastí, ze kterých byli vládními sílami, s přispěním ruské armády, vytlačeni...

Bílé přilby

Takřka s jistotou lze předpokládat řadu srdceryvných záběrů, které nám budou ukazovat krutý postup syrské armády. Dost možná se dočkáme dalšího obvinění z útoku chemickými zbraněmi a též můžeme očekávat, že obvinění nám opět zprostředkují pracovníci Bílých přileb z Velké Británie. Právě Velká Británie spolu se Spojenými státy patří mezi hlavní sponzory této organizace, jejímž oficiálním posláním je pomáhat a zachraňovat obyvatelstvo během válečných operací; která však budí stále více kontroverzí jak ohledně svého napojení na činnost povstaleckých sil, tak v souvislosti s předáváním »objektivních informací« z míst konfliktů zahraničním médiím.

Nový přístup

S ohledem na vývoj konfliktu v Sýrii však již nastal nejvyšší čas, aby EU změnila svůj postoj a zahájila skutečně pomoc válkou rozvrácené zemi. Další nesmyslná obvinění za strany Bílých přileb, reprodukovaná britským ministrem zahraničí Borisem Johnsonem a dalšími čelními politiky EU, se patrně budou dále snažit zabránit přijetí odpovídajících rozhodnutí, přesto je nezbytné přehodnotit postoj k režimu Bašára Asada. Dalším krokem musí být přijetí odpovídajícího programu pomoci při rekonstrukci válkou zničené země, musí dojít k obnovení jejího průmyslu a zemědělství, tak aby se miliony jejích občanů mohli vrátit zpět do své vlasti.

Jaromír KOHLÍČEK


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 33 hlasů.

Jaromír KOHLÍČEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-04-27 17:27
Asad se možná dopustil nějaké chyby před vypuknutím nepokojů, které
přerostly do ničivé války. Tou chybou mohl být třeba jeho postoj
vůči Izraeli. Ale celou zodpovědnost nesou ti, kteří přilívali olej
do ohně na straně "povstalců". Kdo ví, jak se žilo v Sýrii
"za Asada", chápe proč se udržel při moci. Vražedné bandy
jeho odpůrců za sebou naopak , mimo destrukce, vraždění a mučení,
včetně použití chemických bojových látek (Chlor k nim kupodivu
nepatří), nezanechaly nic pozitivního. A bez masivní podpory západu,
často přes prostředníky, by neměli dávno nijakou šanci. Mám proto
obavy ze "změny přístupu" EU. Ten by se mohl, jak ukázal
přístup postkolonialistickými choutkami nadité Francie a hlavně
Británie, znamenat lezení někam neokolonialistickému trollu,
připoutaného k EU řetězem NATO, a veškeré naděje na mír v oblasti
Blízkého a Středního východu spolehlivě pochovat, jak to činili
doposud. Samozřejmě kamuflováno to bude "ušlechtilými"
cíly, na které jako vždy doplatí obyčejní lidé. A to jak v místech
konfliktů, tak i v EU.
pleningeri
2018-04-27 12:41
Plány na rekonstrukci zničených měst, infrastruktury i průmyslu
Damašek má již od "zlomu" - osvobození Aleppa, ale brzdí je
protisyrské sankce, které dosud EU nezrušila. Zcela určitě se obnovy
země nebudou účastnit hlavní pachatelé tragédie. Záleží na
"inteligenci" naší politické reprezentace, zda naše firmy
dostanou zakázky ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.