Jihomoravští zastupitelé rozdávali dotace

Vítání prvních občánků narozených letos v každém ze sedmi okresů regionu vytvořilo příjemný úvod zasedání Zastupitelstva Jihomoravského kraje se 146 body programu.

Předseda komunistického klubu členů krajské samosprávy Stanislav Navrkal uvedl pro Haló noviny, že tentokrát většinou příjemné bylo též naplňování 17 druhů dotací penězi z rozpočtu kraje. Šlo např. o podporu materiálního vybavení a opravy požárních zbrojnic, včetně aut jednotek Sborů dobrovolných hasičů. Rozdělením 55 milionů korun 360 žadatelům zastupitelé podpořili rozvoj venkova. V obcích s méně než 750 obyvateli dali peníze na zachování provozu nerentabilních venkovských prodejen. Ty potřebují k životu zejména senioři, kteří nejezdí za prací do měst, odkud si mladí přivážejí zpět na dědinu zásobu čerstvých potravin ze super- a hypermarketů. Dotačně zvýhodňovány jsou i venkovské maloprodejny, které plní navíc další funkce – například smluvně nahrazují Českou poštu (za její v místě zrušenou pobočku). Občan tam může hradit i platby za spotřebovaný plyn atp.

Zastupitelé posvětili založení nové akciové společnosti Moravia GSA, která má společně s Jihomoravským krajem i městem Brnem konečně rozpohybovat dosud marné úsilí – navázat pravidelné letecké spojení z Brna do pěti destinací, ve kterých lze ráno přestoupit na rozlety do celého světa. A naopak s večerním spojením leteckým mostem zpět do Brna.

Z oboru kultury dostaly 20 milionů korun na činnost Filharmonie Brno a 31 milionů korun Národní divadlo Brno. Naopak jednomilionovou dotaci odmítli zastupitelé přidělit festivalu Divadelní svět Brno 2018, který má na repertoáru velmi kontroverzní hru. Např. Poláci v ní oběsí svého papeže a Ježíš Kristus znásilní muslimku. Obdařili též provoz železničních turistických tratí a 20 milionů korun přidali na úhradu tzv. zalistovacího poplatku pro konání brněnské části Mistrovství světa silničních motocyklů Grand Prix 2018. Španělský pořadatel mistrovství světa chce za licenční poplatek pro konání závodu motorek v Brně stále více peněz – naposledy přes 110 milionů korun. Přes pět milionů korun získalo od kraje město Štítary na Znojemsku na opravu lávky pro pěší přes zátoku Vranovské přehrady, kde statik zpochybnil bezpečnost tohoto mostu.

Zřejmě kvůli bohaté plynofikaci Jihomoravského kraje zde není velký zájem o tzv. kotlíkové dotace na ekologizaci topenišť. Ze 126 milionů korun přidělených kraji na tento účel požádali zájemci o příspěvky pouze ve výši 62 milionů korun, zbytek dotace leží na účtu zatím ladem. Zastupitelé kraje vyzvali starosty obcí, aby podnítili zájem občanů.

Mimořádnou dotaci nadělili členové samosprávy regionu úspěšnému hokejovému týmu Kometa Brno. Dva miliony korun dostal na podporu sportovní činnosti mládeže do 15 let.

(vž)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 3 hlasy.

(vž)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.