Ilustrační FOTO - Pixabay

Nový válečný film o lágru Sobibor

V neděli byl v pražském Ruském středisku vědy a kultury (RSVK) premiérově představen nový téměř dvouhodinový ruský film Sobibor. Děj válečného dramatu vypovídá o hrůzách v nacistickém koncentračním (zpočátku vyhlazovacím) táboře východně od Varšavy. Snímek natočil režisér Konstantin Chabenskij. Na realizaci se podíleli herci různých národností.

Na evropském kontinentu se nacházely desítky koncentračních táborů a ghett (Dachau, Flossenbürg, Mauthausen, Osvětim, Ravensbrück, Sachsenhausen, Treblinka aj.), na některé se však již zapomíná. K nim náleží také Sobibor. Zbudován byl začátkem března 1942 ve východní části lublinské oblasti v blízkosti Varšavy. Společně s vyhlazovacími tábory Treblinka a Bełżec patřil do tzv. Akce Reinhard.

Sobiborský lágr byl zpočátku oproti jiným obdobným zařízením nevelký, platily tam však stejně kruté podmínky jako všude jinde. V »přijímači« se museli deportovaní svléknout a nechat si ostříhat vlasy, odevzdat cennosti. Ve vyhlazovací části se nacházely plynové komory a hromadné hroby. Personál vyhlazovacího tábora tvořilo asi třicet německých hlídačů a kolem stovky Ukrajinců, speciálně vyškolených v táboře Trawniki. Pracovalo tam asi tisíc vězňů, až tři sta se jich podílelo na odstraňování mrtvých těl z komor a jejich pohřbívání. Zvláštní tým tvořili »zubaři«, vytrhávající mrtvým obětem z úst zlaté zuby. V pracovních skupinách denně probíhaly selekce: slabí či nemocní byli posíláni do plynu, na jejich místa přicházeli zdraví a silní z nových transportů. Za celé období existence tábora tam Němci otrávili plynem čtvrt milionu Židů.

Letos uběhne 75 let od okamžiku, kdy skupina zajatců v táboře smrti Sobibor organizovala povstání – jediné úspěšné v historii války.  Stalo se tak 14. října 1943, kdy se vzbouřilo přibližně 600 vězňů pod vedením sovětského válečného zajatce Alexandra Pečerského.

Projekci filmu doplnila tisková konference za účasti tvůrců a producentky filmu. O snímku budeme příležitostně informovat

(the, mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 26 hlasů.

(the, mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.