Rozhovor Haló novin s analytikem Janem Schneiderem

Je dobře, že se mezinárodní situace komplikuje, v té jednoduché jsem se necítil příliš dobře

Mezinárodní situace se komplikuje. Někteří komentátoři hovoří o nové studené válce. Hodnotíte ji také tak?

Je dobře, že se mezinárodní situace komplikuje, protože v té jednoduché jsem se necítil příliš dobře. Světový hegemon deklaroval zcela libovolně své celosvětové zájmy a ty, kteří se mu protivili, pak jako světový samosoudce odsoudil a jako světový četník je ztrestal. A že se mu ztráta mocenského monopolu nelíbí, je pochopitelné. Cena, kterou za to musíme zaplatit, je naštěstí jen studená válka, což je velmi dobrý kauf! Jde jen o to, udržet ji v mezích, a vyhledávat po celém světě odvážné a vytrvalé lidi dobré vůle, jejichž zájmem je snižovat napětí a budovat důvěru.

Věříte, že byl skutečně plyn-zabíječ v Sýrii použit Asadovými vojáky? Proč by to ale dělali, když stejně do této části Dúhá okamžitě poté vstoupili?

Tomu, že plyn použil Asad, »nelze než věřit«, protože důkazy i rozum ukazují opak.

Kdo by na útoku mohl mít zájem?

Jsem přesvědčen, že jde o celkem průhlednou záminku, jak opět prodloužit nelegální americkou vojenskou přítomnost v Sýrii. Intervenční jednotky tam jsou pouze proto, aby destabilizovaly region. O tomto americkém strategickém postupu psal světoznámý geopolitický analytik George Friedman (kterého těžko podezírat z anti-amerikanismu, protože pracoval pro CIA). Strategie Spojených států připouští z taktických důvodů i prohru v menší válce, hlavně když pomůže zabránit vzestupu vůdčího státu v regionu. Divide et impera.

Odpověď tří nejvýznamnějších států NATO okamžitě následovala posláním několika desítek raket, které zničily nějaké laboratoře a chemické továrny v Sýrii, a to bez schválení Rady bezpečnosti. Jak mohly vědět tak rychle, z které bojující strany byla smrtící látka poslána, když se žádné šetření ještě neuskutečnilo?

No, ony ty státy NATO, ohledně dodávek chemických zbraní (nebo jejich komponent) do blízkovýchodního regionu opravdu, nemají čisté svědomí, takže možná mohly vědět, kde se kdy co nacházelo. Že to tam teď nebylo, bylo jasné z toho, že po zásazích nenásledovala žádná kontaminace okolí rozptýlenými chemikáliemi.

Celkově šlo samozřejmě o divadlo. Dělají před světem ramena, ale celý ten obr stojí na hliněných nohou. Škody ovšem může nadělat obrovské, ale nevytvoří nic nového ani dobrého.

Co se pak modu operandi týče, je to už stará vesta: »Osoč a udeř«, na soudce nečekej. Je to návrat k barbarství.

A jak si mohly dovolit akci bez souhlasu Rady bezpečnosti?

Dovolily si to jako vždy, těch případů je strašně moc. Dokonalý výčet podává Daniele Ganser ve své knize Nezákonné války: Jak země NATO sabotují OSN. Kronika doby od Kuby po Sýrii (nedávno vyšla v českém překladu). Velmi doporučuji, přestože to je depresivní čtení.

Je pravdou, že je dost těžké, aby OSN došla rychle k nějakému rozumnému rozhodnutí, a že dosahování spravedlnosti se nesmí táhnout roky. Kritika OSN je v tomto směru pochopitelná.

Na druhou stranu je hlavní chyba ve velmocích, které rozhodnutí přijatá na půdě OSN akceptují pouze v okamžiku, kdy jsou jim po srsti. Nicméně nelze vždy tvrdit, že každé rozhodnutí je úplně spravedlivé, svou negativní roli tu hraje politika hlasování »něco za něco«.

Již před dvěma tisíci lety stanovili staří mudrci takzvané sedmero přikázání, které vychází z biblického Desatera, ale modifikuje ho nenábožensky. A tím sedmým je »zákaz selhat při dosahování spravedlnosti«. Takže ten problém je starý jako lidstvo samo.

Někteří naši ministři reagovali na útok USA, Británie a Francie okamžitě souhlasem. Vidíte v tom podřízenost Spojeným státům a NATO bez možnosti vyřknout jiný názor, anebo osobní »vlezdo…«?

Patří to k nejtrapnějším okamžikům českých dějin, dát přednost ideologii před hledáním pravdy! Bohužel to navazuje na nešťastný výrok Jiřiny Šiklové, jinak ženy statečné a obětavé, jejíž myšlení však v tomto bodě navazuje na praktiky inkviziční a totalitní. »Lépe se mýlit se Spojenými státy (s církví, se Stranou), než mít pravdu proti nim (nota bene s Putinem)«. Toto říci v národě, který se hlásí k myšlenkovému dědictví Jana Husa, je šílené. Napadlo mě, že je vlastně dobře, že Jan Hus nemá žádný hrob, protože by tam dozajista tito stejní politici tančili rituální tance a zapřísahali se husovskou tradicí. Hrůzná představa!

Rusko odpovědělo jen tím, že dodá Asadovu režimu antirakety. Vidíte v tom nebezpečí vzniku skutečného válečného konfliktu, zatím v omezené míře?

V tomto kroku nikoliv. Rusové jsou výteční šachisté a dovedou trpělivou a důslednou obranou zachránit i špatně rozehranou partii. O dodávce protivzdušného systému novější generace jenom promluvili, a už se dějí věci. Podobně jako asi polovina Izraelců jsem též velmi zklamán reakcí izraelské vlády, která je nedůstojná až hysterická. Syřani by totiž s velkou pravděpodobností zasahovali mnohem více izraelských letadel, operujících nad jejich územím. Izraelská vláda to ale balí do směšných řečí o tom, že by Syřani mohli zasahovat do izraelského vzdušného prostoru. Kdyby ztratili rozum, jistě by mohli – jiný důvod pro takovou chybu ale nemají. Situace je to podobná jako u toho údajného chemického útoku.

Jenže všechny zmíněné akce jsou na pokraji války. Může ta opravdová, ne omezený konflikt, skutečně vzniknout?

Samozřejmě, že může – ty jaderné zbraně jsou bohužel z naprosté většiny perfektně funkční. To je technická stránka věci. A osobní? Když existují sebevražedná hnutí mysli u obyčejných lidí, proč by nemohla nastat u politiků? Znakem civilizace je, kolik zákonných překážek a kroků, vyžadujících souhlas dalších osob, postaví do cesty vzniku konfliktu.

Bohužel zrovna Izrael se posunul směrem naprosto šíleným, když poslanci vzali pravomoc vyhlásit válku z ruky celé vlády a vložili ji do rukou pouze premiéra a ministra obrany! Kdyby k tomu byl aspoň do třetice ministr zahraničních věcí! Izraelský parlament se asi zbláznil. To je velice riskantní, varovný a destabilizující krok!

Co by to, kdyby přece jen konflikt vypukl, pak mohlo znamenat?

Omezený konflikt by se dal utlumit tak, že by se na ty válčící strany všichni vykašlali, jak doporučuje Miroslav Polreich. Židé žili s Araby a muslimy v mnoha zemích docela v klidu, než se do toho začali vměšovat zejména američtí evangelikálové, kteří mají svoje pomatené představy o druhém příchodu mesiáše a tlačí Židy, aby jim vyčistili Svatou zemi od pohanů. A někteří hloupí Židé jim na to jdou, protože si s tím řeší zase svoje mindráky. A nad tím vším energetika, především trasy produktovodů, nezapomínejme!

No a velký konflikt, to by byl asi konec, to by asi ani jedna strana neuhlídala své jestřáby, chtivé konečně tomu druhému ukázat, zač je toho loket.

Na jedné straně eskalace konfliktu a balancování na pokraji války, na druhé, na Korejském poloostrově napětí ustupuje. Co z toho vlastně vyvodit?

Ano, korejsko-korejské rozhovory odsunuly Spojené státy na druhou kolej a já z toho mám radost! Navíc to odpovídá té Polreichově tezi, že se každý má starat nejprve o sebe a nenechat si do svých věcí strkat nos, nota bene přes celý oceán.

Zajímavé je, co před 22 lety psal na korejské téma Samuel Huntington. Že prý tu severokorejskou bombu Jihokorejci považují za »korejskou« a nevěří, že by byla použita proti nim a že se těší na sjednocení Koreje, že tu bombu vlastně zdarma zdědí, protože sankcemi ji zaplatí Severokorejci, takže k velké síle ekonomické, kterou bude mít sjednocená Korea, přibyde i slušná síla vojenská, respektive kapacity a schopnosti se jaderně vyzbrojit, bude-li podmínkou velmocí pro sjednocení Koreje jaderné odzbrojení.

Účastníte se mnohých protiválečných akcí. Lidí na ně nechodí mnoho a přitom skutečně jde ve světě o mnohé, dokonce o život. Akcí svolávaných na Facebooku a jinak se naproti tomu účastní stovky především mladých lidí, i když – omlouvám se za to, co řeknu – jde »jen« o svržení těch, co byli demokraticky zvoleni, a ve stylu majdanu dosadit odmítnuté strany a politiky. Proč takový rozdíl?

Já se těch protiválečných akcí účastním spíše sympatiemi a v duchu, protože nejsem táborový řečník. Nejsem jím i proto, že nerad používám velká slova. A masarykovské řeči o drobných činech na takových akcích příliš nerezonují. Radši na to téma něco kloudného zkusím napsat, aby bylo o čem přemýšlet, a hlavně – aby se lidé naučili ptát.

A ta stáda mladých lidí, kteří se nechávají manipulovat přes ty sítě, které je třeba důsledně zvát asociálními? Myslím, že se násilím a zákazy nic nezmůže. Zaznamenávám však nadějné náznaky cíleného odpoutávání se mladých lidí od těch příšerných displejů, a zájem o staré způsoby mezilidských kontaktů, skutečně sociálních. Bude to ale trvat!

Co dělat, aby lidé už skutečně pochopili, kde je pravda a kde kamuflovaná lež?

Na pravdu se musíte ptát, tu musíte dolovat, nebývá příjemná a něco stojí. Kdežto lži vám každý servíruje až do postele, od rána do večera. Jednou se mě někdo zeptal, jak se pozná dezinformace. Napadlo mě, že dezinformace je odpověď na otázku, kterou nikdo nepoložil. Navíc je příliš dokonalá, nepřipouští náhody ani paradoxy a vysvětluje věci, na něž ještě ani nepřišla řeč. Vysvětluje celý svět, nemá pochybnosti, nezná omyly. Není pokorná, používá dvojí měřítka, nesnese diskusi. Pochybnosti nálepkuje jako nepřátelské útoky, jako diverzi, sabotáž, vlastizradu. Nevyhledává jiné názory, je namyšlená, všechno ví a všechno zná. Amoz Oz říká, že nezná fanatika se smyslem pro humor. S dezinformacemi a lží to bude stejné.

Jaroslav KOJZAR


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 68 hlasů.

Jaroslav KOJZAR

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-05-10 13:41
Tento pán, a nejen on, je důvodem proč Židy obdivuji. A tak jako on, ne
všechny.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.