FOTO - Pixabay

Za nejdražšího klienta dala VZP 26 milionů

Nejdražší klient vyšel loni Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) na téměř 26 milionů korun. Jedná se o pacienta s hemofilií, tj. geneticky podmíněnou poruchou srážlivosti krve. Pacienti s touto diagnózou obsadili i další dvě příčky v řebříčku pacientů, jejichž léčba stála VZP v loňském roce nejvíce.

Za mimořádně nákladné pacienty dává VZP stále víc peněz. »Částka, kterou VZP zaplatila v loňském roce za svých dvacet nejnákladnějších klientů, přesáhla 306 milionů korun. Nad hranici 300 milionů se dostala teprve potřetí v historii. Více dala největší zdravotní pojišťovna za péči o dvacítku nejdražších pacientů pouze v roce 2016,« uvedl mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Třistamilionová hranice loni padla i navzdory tomu, že nejdražší klient vyšel VZP na pouhých 25 milionů a 761 tisíc korun. »Pouhých proto, že například v roce 2015 stála péče o nejnákladnějšího pacienta přes 55 milionů. Souhrnná platba za dvacítku nejdražších však tehdy byla přesto o 15 milionů korun nižší než loni,« vysvětlil Tichý.

Potvrzuje se tak podle něj trend, že zatímco mnohdy astronomická suma, kterou dá pojišťovna v daném roce za nejdražšího jednotlivce, je víceméně otázkou náhody, náklady na větší skupinu drahých pacientů, kde vzhledem k jejich většímu počtu již nehraje náhoda takovou roli, postupně rostou.

Zřejmě nejdražší pacient byl loni pojištěn u České průmyslové zdravotní pojišťovny. Nemocný trpí rovněž hemofilií, a jeho léčba stála 54 milionů korun. ČTK to řekla mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.

Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR vydala podle mluvčí Hany Kadečkové za nejdražší pacientku 12,1 milionu korun. Žena trpí atypickým hemolyticko-uremickým syndromem. Za pět nejnákladnějších pacientů zaplatila ZPMV 52,6 milionu korun. »Čtyřem z uvedených pěti pacientů byl hrazen lék na základě takzvaného paragrafu 16 zákona o veřejném zdravotním pojištění, tedy lék, který není v ČR schválen k úhradě z veřejného zdravotního pojištění. Přes 90 procent veškerých nákladů na léčbu těchto pacientů si vyžádaly právě náklady na léky,« vysvětlila Kadečková.

Pojišťovny v roce 2016, z nějž jsou poslední data, dostaly přes 21 500 žádostí o tuto výjimečně hrazenou léčbu. Vyhověly 90 procentům z nich, náklady překročily 1,5 miliardy korun.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.4, celkem 5 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-05-14 15:28
Ty ceny léků jsou neskutečné. A není to jen otázka kšeftu?
Vzpomínám si na jednoho ekonomického náměstka v státním podniku na
výrobu léčiv, že jeho žena musela, po slavné "revoluci" za
lék kterého výrobní cenu poznal, a byly cca 10Kčs za balení, platit
2500 Čk, tedy 250-i násobek?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.