Redakční sloupek

Není Roman jako Roman

Není Roman jako Roman a není Joch jako J(an)o(u)ch. Není to tak dávno, co jsem o dvě patra pod naší redakcí, tedy v budově ÚV KSČM, zdravil člověka, který mě zastavil s dotazem, zda nejsem Roman Joch. Nejprve jsem si myslel, že spolkl celé mé příjmení, tak jsem měl tendenci přitakat, přesto jsem se radši ještě přeptal. A dobře jsem udělal...

Ten pán se fakt ptal na Romana Jocha, známého vyhraněně pravicového konzervativce a ředitele Občanského institutu, někdejšího klausovce, kterého ale v roce 2012 vyhodil z postu svého poradce premiér Nečas právě poté, co Joch strhal Klause coby nového kremlofila.

Na Jochovo jmenování poradcem premiéra přitom už o dva roky dříve reagovalo několik občanských sdružení uspořádáním demonstrací před úřadem vlády. Transparenty kritizovaly některé z Jochových výroků, například že »kontrolované mučení by mělo být povoleno« nebo že chilský masový vrah a krvavý diktátor Augusto Pinochet patří mezi lidi, kteří »nejsou bez poskvrny; ale nejsou ani beze cti«.

Extremista Joch je také názoru, že pravice má právo nastolit autoritativní režim, a jak mi nedávno řekl na Hradčanském náměstí (když kráčel na Zemanovu oslavu Izraele na Pražském hradě - zvláštní posun), je i proti demokracii (a lidským právům) nejen na Blízkém východě.

Součástí myšlenkové výbavy Jocha je pochopitelně i stále módní radikální antikomunismus, jenž u něj vyrůstá mj. z fundamentalistického katolicismu. Ultrakonzervativní diskurs, který Joch (vzděláním lékař, jinak také pedagog na VŠE a CEVRO Institutu) reprezentuje, je podle odborníků někde na pomezí xenofobie a rasismu.

Svou vyhraněnost dokumentoval i v sobotních Lidových novinách, které se opět obsáhle věnovaly Karlu Marxovi a jeho nedávným nedožitým 200. narozeninám. LN vyváženě daly prostor kritikům i obhájcům Marxova díla a významu, v sobotu vynikající komentář Jiřího Hanáka doplnili profesor Václav Bělohradský, ale i ekonomka Ilona Švihlíková, jen Joch si neodpustil tvrzení, že k Marxovi má význam se vracet »jen jako k odstrašujícímu příkladu člověka, který přišel s návodem, jenž vedl k největší tyranii na světě«...

No, od fanatického katolíka takový cynismus nepřekvapuje, o to víc ale udivuje, jak si člověk, kterého jsem potkal na ÚV, mohl myslet, že by se na takové půdě pohyboval právě pomýlený ultrapravičák Joch! Takže? Ne, nejsem žádný lumen, ale jedno vím jistě. Že Roman Janouch je úplný opak toho, co představuje jeho vrstevník Roman Joch. A jsem za to rád!

Roman JANOUCH


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 41 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2018-05-17 15:03
Děkuji oběma pánům za reakce. Na útoky zleva i zprava jsem zvyklý,
takže v poho :) Ale že za 7 % partaje můžu já, natolik mě ještě
nikdo nepoctil... R. Janouch
reich.mir.fan
2018-05-15 23:09
Vypadá to tak,že i na jednom ÚV mají svého jocha.Řadový partajník
po přečtení tohoto článku by řekl asi takto.Ten hoch joch z toho
jednoho ÚV je snad ťáplý.Pokud umí sesmolit jen takovéto slinty tak
se nedivím,že tá partaj nemá na víc jak na 7%.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.