Palestinské protesty se odehrávaly i v Betlémě a na silnici z Betléma do nedalekého Jeruzaléma. Izrael vyslal na ochranu otevíraného amerického velvyslanectví tisícovku policistů. FOTO - Mohammed Zaanoun/Activestills.org

Izraelský masakr u »železné opony«

Izraelští vojáci při protestech v Gaze zastřelili nejméně 41 Palestinců, včetně 14letého chlapce a vozíčkáře. Dalších přinejmenším 1800 lidí bylo zraněno, z toho 780 bylo postřeleno.

Podle izraelské armády na 12 místech okolo izraelské hranice demonstrovalo asi 50 000 obyvatel Gazy.

Palestinci v Gaze manifestují od konce března za konec blokády enklávy a za možnost vrátit se na území, která byla dříve domovem jejich předků, jež byli vyhnáni. Protesty se dosud většinou konaly v pátek. V pondělí ale v souvislosti s otevřením amerického velvyslanectví v Jeruzalémě vypukly dosud největší nepokoje.

Izraelský ministr školství Naftali Bennett v rozhovoru pro izraelský rozhlas řekl, že Izrael bude k hraničnímu plotu v Gaze přistupovat jako k železné oponě a každého, kdo se k němu přiblíží, bude považovat za teroristu.

Izrael se stal terčem mezinárodní kritiky za používání ostrých nábojů při střelbě na palestinské demonstranty. Zabito při protestech dosud podle Reuters bylo přes 80 Palestinců, včetně novinářů a mladistvých, a ani jeden izraelský občan.

Arabská agentura MENA s odkazem na arabského diplomata informovala, že Liga arabských států svolala své mimořádné zasedání. Zítřejší jednání, kterého se podle agentury zúčastní velvyslanci členských států při organizaci, bude věnováno »nelegálnímu rozhodnutí Spojených států přesunout ambasádu do Jeruzaléma«.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Palestinci chtějí jako svou metropoli převážně arabsky mluvící východní část města, kterou Izrael okupoval v roce 1967 a později anektoval. Izraelská vláda ale považuje Jeruzalém za nedělitelné hlavní město židovského státu.

Trump loni v prosinci oznámil, že USA považují Jeruzalém za hlavní město Izraele, a že tam bude přesunuta americká ambasáda. Pro velvyslanectví byl vyčleněn prostor ve stávajícím objektu amerického konzulátu. Před budovou byly vysázeny červené a bílé květiny do pruhů americké vlajky s modrými květy v horním rohu. Na budovy a městské autobusy bylo umístěno 150 billboardů s hesly oslavujícími Trumpa.

Japonské obavy

Japonsko se obává, že rozhodnutí USA přesunout americké velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma přispěje k eskalaci napětí na Blízkém východě a ztíží mírové rozhovory. Podle agentury AP to řekl mluvčí japonské vlády Jošihide Suga. »Japonsko se obává, že krok (přesun ambasády) ztíží mírový proces na Blízkém východě a přispěje k eskalaci napětí,« uvedl Suga s tím, že Tokio bude vývoj v regionu nyní bedlivě sledovat.

Suga rovněž řekl, že Washington se zavázal k řešení otázky Jeruzaléma s Izraelci i Palestinci. Japonsko podle mluvčího považuje mírové rozhovory za velmi důležité a doufá, že k nim bude moci přispět pomocí projektů, jejichž cílem je podpořit izraelsko-palestinský dialog a důvěru.

Ambasáda otevřena

USA prohlásily své velvyslanectví v Jeruzalémě za otevřené. Na místě odpoledne začal slavnostní ceremoniál přesunu ambasády v Izraeli z Tel Avivu, na němž promluvil poradce prezidenta Donalda Trumpa a jeho zeť Jared Kushner. V Jeruzalémě se podle agentury AFP otevření ambasády účastnily stovky amerických a izraelských činitelů. Z USA na slavnostní akci už v neděli přiletěla početná delegace, jejímiž členy jsou kromě Kushnera, jeho ženy a Trumpovy dcery Ivanky, také ministr financí Steven Mnuchin a dvanáct členů Kongresu. Většina států světa je ale přesvědčena, že o statusu Jeruzaléma by mělo být rozhodnuto až po dosažení mírové dohody. K přesunu velvyslanectví má výhrady i mnoho amerických spojenců. Přípravu prohlášení Evropské unie, které by pondělní krok USA kritizovalo, ale v minulých dnech zablokovala trojice unijních zemí - ČR, Maďarsko a Rumunsko. Pro přesunutí české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma po vzoru USA se opakovaně vyslovil prezident Miloš Zeman.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 40 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


men.pavel
2018-05-16 09:07
jeruzalém byl je a bude vždycky hlávní město Izraele.Palestina nikdy
neexistovala.Mimochodem lidé arabské národnosti byli pojmenováni
Palestinci teprve vroce 1967.
fronda
2018-05-14 22:04
Nemělo by mezinárodní společenství vyhlásit nad Izraelem bezletovou
zónu? A zaručit lidem právo demonstrovat? Takové a podobné dotazy by
mohli klást funkcionáři KSČM ve vlivných médiích, myslím si. Nebo
je tady strach, že se přítel Miloš bude hněvat?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.