Jako z časů Orwella

Začátkem února letošního roku (2018) jsem v médiích zaregistroval informaci, že firma Amazon si nechala patentovat náramek pro zaměstnance. Tento náramek prý zavibruje, když zaměstnanec dělá něco špatně. Trochu jsem se nad touto zprávou zamyslel a říkal jsem si, že je to jako ze sci-fi románu George Orwella 1984.

Pokud se na daný problém podíváme hlouběji, tak zjistíme, že firma Amazon je ve své podstatě nadnárodní kapitalistická korporace, které jde primárně o zvyšování zisku. Jedná se o internetový obchod, který patří mezi nejstarší svého druhu. Je tedy jasné, že firma většinou nic nevyrábí (až na čtečky elektronických knih a tablety), ale pouze nabízí a prodává. K tomuto účelu si vybudovala různé haly na úrodné půdě, kde skladuje potřebné zboží. Ne jinak je tomu na území naší republiky. Firma Amazon je ve své podstatě kapitánem konzumní společnosti, kdy primárně vydělává na rostoucí spotřebě. Plyne to z logiky věci, že povětšinou například nabízí knihy, DVD, hračky, elektroniku atd. Vzhledem k tomu, že kapitalistická nadnárodní korporace potřebuje ještě vyšší obrat, tak vymýšlí různé »zlepšováky« pro vyšší efektivitu práce. Ne jinak je tomu v případě patentu vibrujícího náramku pro zaměstnance.

Podívejme se na problém detailněji. Společnost, která je nadnárodní korporací, si nechá patentovat náramek, který posléze aplikuje do spotřebního procesu a instaluje jej pracovníkům. Důvod je jednoduchý. Náramek zavibruje ve chvíli, kdy člověk bude něco dělat špatně. Zvýší se tím efektivita a akumulace kapitálu. Z toho plyne, že pracovník bude odvádět práci efektivněji, ale již nebude lépe odměňován. Pouze se sníží počet špatných úkonů. Osobně však mám obavu z něčeho mnohem horšího a to, že zaměstnanec bude »špiclován« na každém kroku. Je naprosto jasné, že takový typ náramku má rovněž za úkol hlídat zaměstnance, zda například nepřekračuje přestávku o jednu jedinou minutu. Jedná se o jasné narušení soukromí a nabourání svobody individua.

Jsme o krok blíže k bájnému a děsivému světu George Orwella 1984. Je evidentní, že nadnárodní kapitalistické korporace upevňují svůj vliv na člověka pomalými krůčky. Může se to zdát neškodné, ale když se nad tím zamyslíte v globálu, tak se jedná o permanentní dohled. Kdysi si každý stěžoval na to, že je sledován tajnou policií. Dnes je sledován každý díky moderním technologiím, a téměř nikomu to nevadí. Přesunuli jsme se do společnosti dohledu, kdy nemáte žádné soukromí. Aby toho nebylo málo, tak firma Amazon jde o krok dále a snaží se dokonce nahradit doručovatele zásilek drony (bezpilotními letouny), které by doručovaly zásilky. Může se jednat o bohulibý záměr, ale i ten bude mít za následek zvýšení dohledu – dron má na sobě umístěnu kameru a GPS navigaci, takže opět o koncovém zákazníkovi bude vědět úplně všechno.

Samotná firma Amazon ale čelí značné kritice, a to jak za zacházení se zaměstnanci, tak i například za vyhýbání se placení daní. Tento problém je patrný ve Velké Británii. Co je však ještě horší, tak mezi zaměstnanci panuje drtivý vír konkurence na pracovišti. Ze zjištěných dat víme, že zaměstnanci jsou například vybízeni k tomu, aby nadměrně kritizovali návrhy svých kolegů. To posléze vede k vysokému nárůstu stresu a obav o práci. Celé to končí například zdravotními problémy.

I to je realita nadnárodních kapitalistických korporací, které čím dál více ovládají naše životy. Těmto společnostem jde totiž jen o jediné: zvyšovat a akumulovat zisk ve svých rukou a nerozdělovat jej směrem zpět do společnosti. Nejinak je tomu v případě nápadu zavést náramky pro zaměstnance. V dnešní době, kdy se snoubí orwellovský svět s globalizovaným kapitalismem, se jedná o vyšší stupeň dohledu na každém kroku.

Jan KLÁN


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 37 hlasů.

Jan KLÁN

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2018-05-16 22:44
Když je řeč o Orwellovi, taková Farma zvířat je o jakékoliv
revoluci, i o té naší. Ale 1984 naznačuje vývoj kapitalismu. Obojí
velmi trefné.
fronda
2018-05-16 22:40
Píchačky jsou ve většině firem i dnes a emigrovat v době studené
války znamenalo pomáhat nepříteli.
petr.karlik
2018-05-16 09:34
soudruhu Kláne, Vy jste ještě mladšího věku, takže si nepamatujete
co se dělo před rokem 1989. V práci jsme měli píchací hodiny
/píchačky)a když jsem přišel do práce o minutu později, musel jsem
to napracovat. Když můj bratr v roce 1980 emigroval, tak jsem dostal
vynadáno z kádrového oddělení podniku, že jsem to včas neoznámil.
Dále mně sdělili, že jsem nedůvěryhodný a budu-li o cokoliv žádat,
tak to v životě nedostanu.
zlaty.zajic
2018-05-15 18:37
To už se nám vrací historie a připomíná to otrokářství, otroci
nosili na sobě všelijaké značky či přívěsky s označením komu
patří.Co na to naše rádobyodbory ? Toto už není jen špiclování,
ale ponižování lidí.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.