Ne »bianko šeku«

V jednom deníku jsem si přečetl titulek: »Komunisté už se těší na posty ve státních firmách«. Autorky v článku píší, že by mohlo jít o desítky funkcí ve státních podnicích, což by vlastně znamenalo proniknutí komunistů do vedení firem. A bylo by to vůbec, doplňme myšlenku autorek, žádoucí?

Pravicové vlády většinou nepřipustily, aby komunisté byli členy dozorčích orgánů, protože nepotřebovaly, aby se jim někdo díval »pod pokličku«. Proto kandidáti komunistů, ač mnohdy měli větší znalosti a zkušenosti z oborů činnosti oněch podniků než pravicí vybraní, nebyli žádoucí. To sice nesvědčilo právě o demokracii, ale mělo to svůj účel. Proto známá trojice poslanců z aféry premiéra Nečase měla údajně podle návrhu pana Kalouska se z Poslanecké sněmovny přesunout právě do takových orgánů. Že tehdy šlo jen a jen o peníze, o tom nikdo nepochybuje. Také odsouzenému poslanci, který zaskočil, muselo být něco slíbeno. Co, dosud nevíme. Že by však lépe než jiní tito exposlanci kontrolovali činnost vybraného státního podniku, nevěřím.

Bez kontroly není řízení. A jestliže KSČM měla určité požadavky a ty byly slíbeny, pak jejich plnění je třeba také kontrolovat. Nejde vůbec o nedůvěru k hnutí ANO či k sociálním demokratům. Důvěřuj, ale prověřuj, bylo heslo, jež často bývalo v minulosti psáno na nástěnkách. Že by se striktně dodržovalo, nevěřím, ale doba byla jiná. Dnes jde především o majetek, o všelijaké ty kličky, kterými lze obejít zákony, a pochopitelně i sliby dané protistranou. Proto KSČM žádá, aby i její zástupci byli v kontrolních a dalších výborech, nejen ve městech a obcích, ale i v centru. Jinak by její tolerance Babišovy vlády byla »bianko šekem«.

Václav ŠENKÝŘ, předseda kontrolního výboru města Děčína (KSČM)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 25 hlasů.

Václav ŠENKÝŘ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2018-05-16 23:01
Jestliže pánům funkcionářům nejde o koryta, měli by odměny
odevzdávat straně. A nechávat si jen průměrný dělnický plat, jako
tomu bývalo u komunistů, skutečných komunistů, za první republiky.
jaryn
2018-05-16 21:49
Ten reálný šek ale příště vystaví voliči pokud se bude KSČM
podílet na tomto: https://bit.ly/2IkQaUw
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.