Pronásledování a vysídlování Palestinců pokračuje

Protest proti přesunu amerického velvyslanectví do Jeruzaléma spojený s manifestací solidarity s Palestinou sužovanou po desetiletí rasistickou izraelskou politikou se konal v pondělí 14. května večer v Praze, ve dnech připomínání si palestinské nakby. Cílem bylo upozornit na trvalé porušování lidských práv Palestinců, okupovaných Státem Izrael. Ten vznikl právě před 70 lety.

»Naším cílem je osvobození Palestiny od rasismu, represí, zdí, střelby do civilistů, neokolonialismu, dětského věznění, mučení, všech forem diskriminace, dehumanizace…« řekl v úvodu protestu, jenž započal u sochy sv. Václava na pražském Václavském náměstí, Zdeněk Jehlička z pořádajících organizací ISM a Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě. Vysvětlil, že nakbou není míněno založení Státu Izrael, ale masakry a vyhnání několika set tisíc původních obyvatel, více než poloviny palestinského obyvatelstva, v důsledku diskriminační až genocidní politiky Izraele, jež je některými státy a politiky ospravedlňována. »Nakba, která započala v letech 1947-49, pokračuje dodnes v podobě vysídlování původního obyvatelstva Palestiny,« zdůraznil Jehlička a pokračoval, že »vše kolem Gazy je jedna velká lež«. Lží je, že prý není okupována, nýbrž se nachází »pod účinnou kontrolou«. Gaza nemůže být svobodná, když jejím obyvatelům jsou Izraelem předepisovány takové nutriční hodnoty, aby lidé živořili na hranici žití a nežití. Gaza je střelnice a izraelské cvičiště, dodal.

»Největším hříchem je, když dobří lidé mlčí,« navázal citátem Martina Luthera Kinga mírový aktivista a specialista na rozvojové programy Tomáš Tožička. V době, kdy se pražský protest konal, bylo již na pět desítek zastřelených Palestinců, včetně 14letého chlapce a vozíčkáře. Zabili je izraelští vojáci. (Počet obětí vzrostl – více na str. 7). K takové brutalitě podle Tožičky mlčí u nás většinová společnost i mnohá média. Izrael ve své historii podporoval apartheid v někdejší Rhodesii a Jihoafrické republice, a apartheid je stále jeho oficiální politikou, uvedl Tožička a dále vyzval, že nelze připustit, aby toto bylo přípustné v mezinárodní politice.

Skandální dvojí metr

Historik Vít Skrobach citoval facebookové zamyšlení Dušana Radovanoviče, který se s ironií a selským rozumem podivil nad dvojím metrem posuzování událostí: »Civilizovaný stát, který je považován za evropský, jemuž umožňujeme hrát evropský fotbal a vyhrávat Eurovize, masakruje lidi, který násilím drží namačkaný v ghettu. Postup české diplomacie, která zablokovala evropskou rezoluci proti tý Trumpově zhovadilosti, ani nekomentuju. Jsem ale moc zvědavej, až se bude český velvyslanec bratřit u hummusu na jeruzalémské americké ambasádě s představiteli apartheidního státu, jestli to vyvolá alespoň takový morální pozdvižení jako ty skandální pelmeně na ruskym velvyslanectví.«

Představte si okupovanou a blokovanou část ČR

Reálnou představu o tom, jak to vypadá na okupovaném území Gazy, nastínil Omar Ashhab. »Představte si, že žijete na Kladně, jedete do Prahy s těhotnou manželkou a cestou je kontrolní bod s po zuby ozbrojenými vojáky, kteří celou skupinu cestujících z autobusu naženou do klece, jako dobytek, a je na libovůli vojáků, zdali vás pustí, či nikoli,« přiblížil. »Nebo máte krásný dům se zahrádkou, přijde dopis, že v rámci tzv. protiteroristické operace bude váš dům zbourán, a tak se i stane. A není dovolání. Bez soudu, bez obvinění a na neomezenou dobu vás zavřou do tzv. administrativní vazby.« Taková je politika, kterou vykonávají »ti lepší jiní lidé«, občané Izraele vůči Palestincům. Komu by se z Čechů líbil takový život? zeptal se sugestivně Ashhab. »Připustili byste to zde v ČR? Takto žijí Palestinci dlouhá desetiletí!«

Účastníci demonstrace se pak vydali v průvodu k izraelskému velvyslanectví. Akci podpořili mj. příznivci Českého mírového hnutí, KSM ad.

(mh)

FOTO – Milan KRAJČA a Haló noviny/Monika HOŘENÍ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.5, celkem 31 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-05-16 18:50
Opakuji se, ale jinak nemůžu. Paralela s hitlerovským Německem je
děsivá. Nacionalizmus (Židovský stát), povyšování se (Vyvolený
národ), utláčení druhých, dobyvačné války (Golany a Západní břeh
spolu východním Jeruzalémem), anexe proti vůli obyvatel, ignorace OSN
a zásad mezinárodního práva. A Chamberlaini kde se podíváš. Pokud se
Izrael a jeho nekritičtí podporovatelé nevzpamatuje a nezmění svůj
přístup, dopadne podobně jako dopadlo Německo.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.