Ilustrační FOTO - Pixabay

Zájezdů »last minute« letos moc nezbyde

Trh se zájezdy letos poroste zhruba o 15 procent, více si polepší velké cestovní kanceláře. Čeští turisté se opět vrací do Turecka či Egypta. V případě Egypta letos padne hranice 300 000 českých turistů, loni do země vyjelo 245 000 Čechů. Přibývá také lidí, kteří cestují vícekrát během jednoho roku. Vyplývá to z údajů ERV Evropské pojišťovny.

Češi byli dříve zvyklí čekat na »last minute« zájezdy, které byly zpravidla cenově výhodnější. Loni i letos se ale situace změnila a lidé více nakupují dovolené s předstihem. Většina oblíbených destinací je proto podle údajů pojišťovny vyprodána ještě před začátkem hlavní turistické sezony. Poptávka po zájezdech je natolik silná, že ani není tlak na snížení ceny zbylých zájezdů, tedy »last minute« nabídek.

»Zájem o dovolené je letos obrovský, čemuž pomáhá celkově pozitivní ekonomická situace. Meziročně registrujeme přibližně čtvrtinový nárůst. Pro letošní sezonu je charakteristický návrat Turecka mezi tři nejžádanější destinace. V meziročním srovnání roste zájem o Tureckou riviéru ve stovkách procent,« potvrdil Jan Bezděk z CK Fischer.

Exim tours měla ke konci dubna vyprodaných více než 40 % kapacit nasmlouvaných na léto. »Celkově je objem last minute zájezdů v porovnání s rokem 2017 letos nižší, důvodem jsou velmi silné předprodeje (first minute), ceny jsou podobné s výjimkou Řecka, kde šly ceny nahoru o přibližně 15 %,« uvedl marketingový ředitel Stanislav Zíma.

»Na červen je last minute nabídka možná překvapivě o něco širší, než bude následně na prázdninové termíny, o které byl letos v předprodejích obrovský zájem a některé termíny, jako třeba první červencový týden, jsou v podstatě již skoro úplně vyprodané a z celé kapacity všech destinací zbývá už jen pár posledních míst,« informoval Petr Šatný z CK Alexandria.

Podle Evy Němečkové z Firo-tour jsou ceny zájezdů srovnatelné s loňským rokem. »Snažili jsme se navýšit kapacity na maximum, abychom mohli klientovi nabídnout dostatek zájezdů. Zákazník má z čeho vybírat, avšak u některých destinací je už výběr omezený, zvlášť v některých termínech nebo typech pokojů,« dodala.

Přibývá také lidí, kteří cestují vícekrát během jednoho roku. »Střední třída dnes jezdí i na třetí a čtvrtou dovolenou ročně,« řekl Vlastimil Divoký z ERV Pojišťovny. Za zahraniční cestu Češi průměrně utratí 13 140 korun. Mezi nejvyhledávanější destinace patří Chorvatsko, Řecko, Španělsko, Egypt a Bulharsko.

Češi loni vyjeli na rekordních 4,9 milionu cest do zahraničí. Kratších výletů, do tří přenocování, bylo 1,3 mil. Víc cestovaly ženy. V obou případech je to nejvíc od roku 2011. Z delších cest 83 % tvořily dovolené a rekreace, zbytek návštěvy příbuzných a soukromé návštěvy.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.3, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.