Ilustrační FOTO - Pixabay

ANO chce o misích jednat

Hnutí ANO chce jednat s KSČM o jejím požadavku na nerozšiřování zahraničních vojenských misí. Uvedl to místopředseda ANO a vicepremiér v demisi Richard Brabec. Pokud se budou mise probírat jednotlivě, věří Brabec v možnost dohody.

Brabec po jednání vlády též řekl, že požadavek KSČM nevnímá jako zásadní rozpor, protože některé mise končí, další jsou závislé pouze na rozhodnutí České republiky. »Určitě jsme připraveni jednat. Naši předsedové si musí vyjasnit, jak byla ta výhrada, která zazněla z ústředního výboru, míněna, proti jakým misím, v jakém rozsahu,« uvedl Brabec po zasedání kabinetu v demisi v reakci na to, že širší vedení KSČM v sobotu oznámilo, že pokud bude programové prohlášení vlády ANO s ČSSD obsahovat závazek posílení zahraničních misí armády, KSČM kabinet nepodpoří. Návrh programového prohlášení vlády nyní obsahuje slib posílení české přítomnosti v Afghánistánu a v Iráku.

Podobně se vyjádřil premiér v demisi a šéf ANO Andrej Babiš. »Ono to je mise od mise, protože někde je minimum těch lidí a někde je to o samostatném nezávislém rozhodnutí České republiky a někde je to dáno jako dlouhodobý závazek, který chceme dodržet,« řekl Babiš s tím, že se chce s předsedou ÚV KSČM Vojtěchem Filipem sejít co nejdříve. Podle mluvčí ANO Lucie Kubovičové se schůzka uskuteční již dnes večer.

Stínový ministr obrany KSČM Alexander Černý vidí tuto vstřícnost jako rozumnou. »Náš požadavek nebyl žádným ultimátem, jak to interpretovala některá média. My jsme připraveni jednat. A jsme rádi, že konečně o tomto ožehavém tématu jednat budeme,« řekl Černý.

Černého trochu udivilo, že někteří vládní politici byli sobotním usnesením ÚV KSČM zaskočeni. Podle Černého je skutečnost, že se komunistům vysílání našich vojáků do některých oblastí světa nelíbí, dlouhodobě známa a nemůže nikoho překvapovat. Prostor pro kompromis však rozhodně vidí. »Vyslání vojáků do některých oblastí chápeme a dokonce s ním souhlasíme. Velmi například rozlišujeme mezi misí v Iráku a misí v Afghánistánu. Irácká mise nám dává smysl, naopak nechápeme, co nás vede k posilování naší mise v Afghánistánu, když se tam už patnáct let angažujeme a bezpečnostní situace se tam neustále jen zhoršuje,« podotkl Černý.

Podle něj není tajemstvím, že Afghánistán je pro KSČM hlavním problémem. Je potřeba začít říkat pravdu o tom, jaká situace tam opravdu je, míní Černý. »Kolik už jsme vycvičili Afghánců, dali jsme jim zbraně a pak jsme se jen dívali, jak s nimi přešli k Talibanu? To jsou věci, se kterými se nemůžeme smířit,« uvedl stínový ministr KSČM.

Upozornil rovněž na zvláštní přístup USA. Američané sami totiž chtějí snižovat počet svých vojáků v Afghánistánu, ačkoli se bezpečnostní situace zde zhoršuje. Zároveň Američané požádali spojence, aby svou účast posílili. »To mi nejde do hlavy. Nerozumím tomu požadavku a naprosto nechápu český zájem v celé té věci,« podivil se Černý. Podle něj navíc nenavýšení celkového počtu našich vojáků v zahraničí nijak nezpochybní naše mezinárodní závazky, v mnoha misích je česká účast již dnes vysoko nad tím, co by odpovídalo relativní velikosti ČR.

V současnosti čeští vojáci působí na misích v Afghánistánu, Kosovu, Somálsku, Bosně a Hercegovině, Mali, Iráku, v Egyptě, v Izraeli a v operaci EUNAVFOR MED Sophia ve Středomoří. Pozorovatele, celkem devět, má armáda v misích OSN v Demokratické republice Kongo, Kosovu, Středoafrické republice a Mali. Včetně devíti pozorovatelů je nyní v zahraničních misích 404 českých vojáků a vojenských policistů. Nejpočetnější zastoupení má česká armáda v Afghánistánu, kde slouží 245 českých vojáků a 14 vojenských policistů, a v Iráku, kde působí třicetičlenný poradní tým pro letouny L-159, 12 členů výcvikové jednotky chemického vojska a sedm příslušníků vojenské policie. Další početná skupina českých vojáků je v Mali, kde jako ochrana velitelství výcvikové mise Evropské unie působí 42 českých vojáků a ve štábu mise OSN tři.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 36 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


ezpn
2018-05-17 19:13
o čo ide teraz komunistickým poslancom, o moc alebo moč...
roxor5421
2018-05-17 11:26
Vůbec není divu proč KSČM ztrácí důvěru. Potvrzuje to vyjádření
pana Černého, který lavíruje. Jestliže KSČM dle svého programu trvá
na vystoupení z útočného vojenského uskupení NATO, tak i k
vysílání misí by mělo zaznít žádné mise do zahraničí neposílat.
Pane Černý, tak ano nebo ne? Držte se zásady vyjádřené již
dlouhodobě vaší stranou a neokecávejte kolem misí.
reich.mir.fan
2018-05-17 10:19
Podle mne je nás houbelec třeba pořád v nějakých misích a naše
armádička by měla raději konat více pro naši zemi.Podle měho
mínění v nejbližší době státní zástupce zastaví trestní
stíhání proti Babišovi a pak se teprve vytvoří zástup
škemrajících o vstup do vlády.Tím pádem již Babiš nebude komunisty
potřebovat odkopne je jak psí lejno na chodníku a ještě panu Filipovi
a tím i celé KSČM nasadí oslí hlavu.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.