Ilustrační FOTO - Pixabay

Hypoteční boom u nás již skončil

Průměrná úroková sazba hypoték letos v dubnu stoupla na 2,51 z březnových 2,46 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Předloni v prosinci byla sazba na minimu 1,77 %. Počet i objem hypoték v dubnu klesl v meziměsíčním i meziročním srovnání.

Počet klientů, kteří uzavřeli v dubnu hypotéku, v meziměsíčním srovnání klesl o 1191 smluv na 7896. Meziročně klesl o 659. V dubnu lidé uzavřeli hypotéky za 16,871 miliardy korun. V březnu byly objemy hypoték o 2,376 mld. vyšší, takže jde o značný pokles. V meziročním srovnání objemy také klesly.

»Sazby opět mírně poskočily, není to ale již tak výrazný nárůst,« uvedl hypoteční specialista společnosti Chytrý Honza Daniel Horňák. Propad objemu i počtu není podle něj během jarních kampaní obvyklý. Na nemovitost dosáhne méně lidí, stále trvá jejich nedostatek a zvyšuje se cena úvěrů. Hypoteční boom tedy již skončil, objemy z minulého roku se nevrátí, dodal.

Průměrná sazba hypoték v ČR byla naposledy vyšší v září 2014, upozornil analytik Cyrrusu Lukáš Kovanda.

Vysokou poptávku po nemovitostech se v České republice a zejména v Praze dlouhodobě nedaří uspokojovat, což vede k nepřetržitému růstu cen. Ten má za následek pokles celkových objemů a sjednaných hypoték vůbec. »Ve druhém kvartále roku 2018 potom očekáváme další zpřísnění úvěrových podmínek pro domácnosti, které nejspíše povede k dalším poklesům,« podotkl ředitel realitní kanceláře Bidli Ondřej Mašín.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.