FOTO - Haló noviny

Zlín volí do Senátu, Rafaja si věří!

Dnes a v sobotu se konají doplňovací volby do Senátu pro volební obvod číslo 78 – město Zlín. Devět kandidátů se uchází o uvolněné senátorské křeslo po Františku Čubovi (SPO), který odstoupil z funkce poté, co se ze zdravotních důvodů dlouhodobě neúčastnil jednání Senátu. Nový senátor bude zvolen jen do konce Čubova šestiletého mandátu, tedy do podzimu 2020. Kandidát KSČM Radomír Rafaja obdržel na volebním lístku číslo 9.

»Občané opravdu pozitivně reagovali na moje předvolební projevy, jen po nich měli až příliš často jeden dotaz. Pokud se dostanu do Senátu, jestli budu zastávat stále stejné hodnoty a jestli budu skutečně občany bránit a prosazovat svůj volební program,« uvedl pro Haló noviny Rafaja s tím, že jeho názory jsou neměnné a je nezkorumpovatelný. »Víte, když jsem v roce 2004 vstoupil do řad KSČM, tak jedině s úmyslem občanům pomáhat a chránit je před tím, co se na ně dneska všechno chystá,« upřesnil Rafaja a dodal, že jeho kampaň skutečně nebyla jednoduchá.

Volby vyhraje důvěryhodnost

»Jedna kandidátka do Senátu mi doslova ukradla část mého volebního programu, ve kterém navrhuji pro žáky do 15 let a pro seniory nad 70 let městskou veřejnou dopravu ve Zlíně zdarma. A to i pro občany z ostatních regionů České republiky, kteří přijedou naše město navštívit,« vysvětlil Rafaja. Dodal ale, že zůstává optimistou, a i když v průběhu jeho mítinků poslední týden pršelo, věří, že právě déšť je znamením jeho volebního úspěchu. »Příroda ve Zlínském kraji na déšť doslova čekala, takže jsem rád, že přišla pořádná průtrž mračen,« doplnil s nadhledem bývalý úspěšný motocyklový závodník Rafaja. »Volby vyhraje ten kandidát, který bude pro voliče důvěryhodný, a občané tím pádem budou slyšet na to, co říká a co hodlá prosadit,« zdůraznil dále Rafaja.

Dobudovat dálnici je priorita

Jeho prioritou číslo jedna přitom jednoznačně zůstává dobudování dálnice do krajského města Zlína, ale chce se důrazně zasadit i o rozvoj lázeňství v Luhačovicích. »Víte, nemůžeme shánět domácí nebo zahraniční investory, aby přišli do Zlínského kraje podnikat a dát lidem práci, když se pracovníci nemohou do Zlína po dálnici dostat. Taktéž je mou prioritou prosazení obchvatu Zlína, který je mnoho let plánovaný, aby se zabránilo průjezdu nákladních automobilů městem,« uvedl Rafaja. »Neztrácím optimismus a jsem plný emocí. Voliči dnes a v sobotu rozdají karty, oni rozhodují,« uzavřel Rafaja.

Soupeři Rafaji

Dalšími kandidáty zmíněných voleb jsou zlínský primátor Miroslav Adámek (STAN), za hnutí ANO lékař Michal Filip a za ČSSD chirurg Radim Jünger. Lidovci vsadí na krajskou radní Michaelu Blahovou, Piráti na novináře Aleše Fuksu. Kandidátem SPO je její krajský předseda, lékař a bývalý hejtmanův náměstek Lubomír Nečas. SPD nominovala hydrogeologa a krajského zastupitele Zdeňka Vacka a hnutí SENÁTOR 21 daňového poradce Tomáše Goláně. Zelení vlastního kandidáta nepostaví.

Senátor František Čuba, který své křeslo v horní komoře Parlamentu ČR uvolňuje, vyhrál senátní volby na Zlínsku na podzim 2014. Jednání Senátu se ale zúčastnil naposledy v srpnu 2016, od té doby absentoval kvůli zdravotním problémům. Svého platu se nakonec vzdal ve prospěch nadace uherskohradišťského senátora Iva Valenty (za Soukromníky).

Pokud některý z kandidátů nezíská v prvním kole senátních voleb nadpoloviční většinu hlasů, uskuteční se o týden později druhé kolo. Do něj postoupí dva nejúspěšnější kandidáti. Místo v Senátu získá kandidát, který ve druhém kole získá více hlasů.

(rad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 11 hlasů.

(rad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


ilm557
2018-05-18 10:11
Pane Rafaj, jestli chcete pomoci lázeňství v Luhačovicích je nutné
nejdříve vybudovat silniční obchvat Luhačovic a ne Zlína, aby
procházela celá nákladní doprava i nadměrná osobní doprava centrem
lázeňského města je ostuda. Možná dříve, když dopravu
představovala koňská spřežení to nevadilo.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.