Ilustrační FOTO - Pixabay

Děčínští praktici odmítají pečovat o pacienty

Provoz ordinace lékařské pohotovostní služby v Děčíně je vážně ohrožen. Řada tamních praktických lékařů, přestože je to jejich zákonná povinnost, se dlouhodobě odmítá podílet na provozu ordinace pohotovosti a nyní i poslední z těch, kteří pohotovost sloužili, dávají postupně výpověď.

Krajský úřad bude nyní intenzivně vyjednávat s lékaři, děčínskou nemocnicí a magistrátem, aby pohotovost pro děčínské zůstala zachována. Opakovaně osloví i ministerstvo zdravotnictví s žádostí o pomoc, protože situace v zajištění pohotovostí se stává kvůli přístupu lékařů neúnosnou.

»Celá situace je pro mě překvapující a nemilá, ač každý lékař má nemalý příjem z kapitačních plateb za své registrované pacienty, vypadá to, že má problém pomoci s jednou službou na pohotovosti za měsíc. Nepokládám to za fér vůči pacientům ani vůči lékařům v nemocnici. Předpokládá se, že by se lékař měl starat o své pacienty 24 hodin denně. To samozřejmě není prakticky možné, proto jsou pohotovostní služby, které tuto povinnost nahrazují. Nepochybně by k řešení měla přispět i změna legislativy,« říká náměstek hejtmana Stanislav Rybák (KSČM).

Z více než 30 praktických lékařů, kteří poskytují zdravotní služby ve spádové oblasti Děčína, se dosud na pohotovosti podílelo pouze okolo 10 z nich, a postupně začal být velký problém pohotovostní služby obsazovat. Krajský úřad proto po jednání s jejich zástupci na děčínském magistrátu vyzval všechny lékaře, aby se na pohotovosti podíleli, a snížil se tak v dlouhodobém horizontu jejich podíl v průměru na méně než jednu službu za měsíc. Přitom v pracovní dny jde pouze o tříhodinovou a o víkendech a svátcích devítihodinovou ordinaci.

»Takovou reakci lékařů, pod taktovkou jejich celostátního sdružení, jsem nečekal. Krajský úřad nemá moc nástrojů, jak lékaře přimět sloužit a splnit si svou zákonnou povinnost, přesto je jeho povinností pohotovostní službu zajistit,« dodává ředitel krajského úřadu Milan Zemaník.

(zku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 14 hlasů.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


ferdaholub
2018-05-26 12:03
Pne Hájku,máte stoprocentní pravdu. Na Slovensku by je jmenovali
"Úžerníky".I když i tam je situace mnohdy ještě horší.Už
chápeš např. Pinďo jak se to mohlo stát,že je zde takový bordel??
hajek.jiri51
2018-05-26 10:54
Když pominu etickou stránku věci a to, že by mne zajímal i názor
druhé strany, tak určité cílené legislativní kroky měly být
podniknuty už dávno. Pokud někdo studuje na útraty státu, tedy za
peníze nás všech, měl by být vázán, aby "odsloužil"
určitý počet let tam kde to stát, tedy lidi kteří jeho studium
platili, nejvíce potřebují. Plus nějaké benefity. Pokud si studium
uhradí ze svého, a to kdykoliv, ať si "táhne" kam chce.
Proplácení studia státem, by se mělo brát jako bezúročná půjčka,
splatitelná i výše uvedeným způsobem. Odporovalo by to to něčemu,
mimo bezbřehé liberalitě na cizí účet?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.