Koněva spojuje s Prahou jen boj proti fašismu

Ruské velvyslanectví v Praze ve svém prohlášení popřelo účast sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva na přípravě vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.

FOTO - Wikimedia Commons

V dokumentu publikovaném na Twitteru ambasáda reagovala na informaci o tom, že Praha 6 chce v červnu na Koněvově památníku, jenž je v jejím majetku, umístit desku, která má o tomto maršálově podílu informovat. Velvyslanectví v oficiální informaci adresované starostovi šestého pražského obvodu uvádí, že Koněv vzhledem k věku (narozen 1897) v roce 1968 už ve vedení sovětské armády nebyl. Archivní údaje jeho účast na přípravě vstupu vojsk nepotvrzují.

Maršál Koněv »v dubnu roku 1963 vzhledem k věku řídicí činnost v ozbrojených silách SSSR opustil a byl zařazen do Skupiny generálních inspektorů Ministerstva obrany SSSR,« píše velvyslanectví s odvoláním na údaje ústředního archivu ruského ministerstva obrany. Jediné, co Koněva s Československem spojuje, je podle dokumentu velení operacím při osvobozování Prahy v květnu roku 1945.

Podle prohlášení šesté městské části z minulého týdne má být do konce června na Koněvův pomník umístěna deska, která vysvětlí jeho působení na konci druhé světové války, při maďarských událostech roku 1956 a čs. událostech v roce 1968. Starosta městské části Ondřej Kolář (TOP 09) si za textem na desce stojí a ČTK sdělil, že si radnice historickou přesnost textu nechala ověřit například Vojenským historickým ústavem.

Proti jakékoli doplňující tabuli jsou dlouhodobě a aktivně komunisté a občanské iniciativy. K desítkám protestů jednotlivců i organizací požadujících zachování pomníku maršála Koněva v původním stavu se hlásí i organizace sdružené ve Vlasteneckém fóru, včetně ČSBS. »…Jakékoli dodatkové tabule na záměrně vybrané pomníky nepatří. V zájmu historické objektivnosti by podobné tabule musely být umístěny i na pomníky dalších, např. anglických, amerických, českých či jiných osobností… Schválený doplňkový text nejen že nemá s historickou pravdou dotýkající se osvobozování Československa nic společného, ale je úmyslně formulován s maximální snahou ponížit válečné zásluhy vojevůdce Koněva,« uvedlo ve svém stanovisku Vlastenecké fórum.

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 62 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-06-04 15:11
TOP09 mají lež přímo v názvu. Proto mne neudivuje, že za těmi
prolhanými "dodatky" je představitel tohoto prolhaného
spolku. něco by se s tím mělo udělat, aby nevítězila lež ale láska
a ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.