Ilustrační FOTO - Haló noviny

Jestřebí je bez pitné vody

Páteční přívalové deště zřejmě kontaminovaly vodu v obecním vodovodu v obci Jestřebí, která je místní částí Brtnice na Jihlavsku.

Město zásobuje obyvatele pitnou vodou v cisternách, řekl místostarosta Pavel Rubeš. Voda v pátek zasáhla asi dvacet domů v místních částech Jestřebí a Příseka a také v Brtnici. Vytopila sklepy i obytné části domů. Nikdo se nezranil. Škody Rubeš předběžně odhadnul na deset milionů korun.

Podezření na znehodnocenou pitnou vodu měli podle Rubeše lidé už v neděli. Rozbory to potvrdily. Prostory, do kterých se jímá voda z obecních studní, bude podle Rubeše nutné dezinfikovat a nezávadnost vody potvrdit následnými rozbory.

Lidé po pátečním přívalovém dešti, kdy napršelo až 70 litrů na čtvereční metr, stále uklízejí zaplavené domy. Potřebné vysoušeče zapůjčili hasiči. »Teď nám přeje počasí, nejlepší vysoušení je průvan a teplý vzduch. V noci, když se domy zavřou, používáme vysoušeče,« řekl Rubeš.

Postiženým rodinám pomáhají ostatní obyvatelé Brtnice i lidé z okolí. Obec také zřídila sbírkový účet. »Veřejná pomoc je od pátku, kdy voda odpadla, velká. Solidarita lidí byla obrovská a stále pokračuje. Pomoc hned přislíbily i okolní obce, dnes tady jsou hasiči z Kamenice,« řekl Rubeš. Pomoc přislíbil také Kraj Vysočina. Dohodnout bude nutné také opravy poničených krajských silnic.

Podle mluvčí kraje Jitky Svatošové je běžné, že se kraj podílí na nákladech, které obcím s odklízením při podobných událostech vzniknou. Naposledy přispíval na Žďársku obcím Tři Studně 74 000 korunami a Svratce 30 000 korunami v roce 2014.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 3 hlasy.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.