Ilustrační FOTO - Pixabay

Spotřebitelské ceny opět zrychlily růst

Spotřebitelské ceny vzrostly v květnu podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu meziročně o 2,2 procenta. Oproti předchozímu měsíci pak stouply o 0,5 %.

Zrychlení meziročního cenového růstu nastalo především v dopravě, kde ceny pohonných hmot a olejů přešly z poklesu o 0,4 % v dubnu v růst o 4,9 % v květnu. Růst zrychlil i v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Máslo zdražilo o 19 % (v dubnu o 10,1 %), ovoce o 5,4 % (v dubnu o 3,2 %). Ceny zeleniny přešly z poklesu o 11,7 % v dubnu v růst o 2,5 % v květnu, přičemž ceny brambor zmírnily svůj pokles na -15,1 % (v dubnu -25,1 %).

Vzestup cen pohonných hmot o 4,2 % během jednoho měsíce byl nejsilnějším za víc než tři roky, květen zároveň ukončil období šesti měsíců v řadě, během nichž zpomaloval růst cen potravin, upozornil analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Největší vliv na meziroční zvyšování cenové hladiny ale měly i nadále ceny v oddíle bydlení. »Zdražující bydlení včetně energií přispívá k současné inflaci téměř z jedné třetiny,« uvedl pro Haló noviny analytik ČSOB Petr Dufek. Nájemné z bytu vzrostlo o 2,9 %, vodné o 1,8 %, stočné o 1,3 %, cena elektřiny stoupla o 2,8 %. Mírně zlevnily jen zemní plyn (o 0,8 %) a teplo a teplá voda (o 0,1 %). Druhé v pořadí vlivu byly ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde ceny jogurtů stouply o 11,6 %, vajec o 11 %, margarínu a ostatních rostlinných tuků o 6,8 %. V oddíle alkoholické nápoje, tabák ceny vzrostly o 3,6 %. Vliv na zvýšení cenové hladiny měly také ceny v oddíle doprava (nárůst o 2,9 %).

Na meziroční snižování cenové hladiny naopak působily ceny telefonních a faxových služeb, které klesly o dvě procenta. Oděvy zlevnily o 2,6 %.

Pokud by koruna setrvala na současných úrovních a stejně tak ceny ropy nezačaly výrazněji klesat, bude inflace na začátku příštího roku patrně flirtovat s tříprocentní hranicí, míní analytik ING Bank Jakub Seidler. To je podle něj důvod, proč Česká národní banka již nebude odkládat další zpřísňování měnové politiky. Koruna je v současnosti citelně slabší, než čekala ČNB ve své poslední prognóze, což si podle něj vyžaduje utahování měnových podmínek zvyšováním sazeb. »K němu tak dle našeho názoru dojde již na příštím měnovém jednání koncem června a dnešní inflační čísla tuto pravděpodobnost dále zvyšují,« podotkl.

Ceny zboží v květnu podle statistiků úhrnem vzrostly o 1,8 % a ceny služeb o 2,8 %. Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců činila v květnu 2,3 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.