Ilustrační FOTO - Pixabay

Bramboráři čelí náletům mšic a virózám

Pěstitelé sadbových brambor na Vysočině letos musejí ve větší míře chránit pole před nálety mšic. Kvůli suchu je mšic víc a napadají porosty dřív než v minulých letech.

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) upozornil na to, že se šíří i druhy mšic napomáhající rozšiřování virových chorob, což ohrožuje zejména pěstování brambor na sadbu. Pěstitelé těchto brambor chrání pole postřiky a vytrháváním nemocných rostlin.

Extrémně silné nálety mšic jsou podle zprávy zkušebního ústavu zejména v lokalitě Březová u Opavy a Lípa u Havlíčkova Brodu. »Zachycené druhy mšic patří k přenašečům virů, které způsobují například mozaiky a žloutenky na listech nebo deformaci hlíz bramboru,« upozornil ÚKZÚZ. Vir svinutky bramboru přenášený mšicí broskvoňovou je nevyléčitelný a dokáže v postiženém porostu zničit až polovinu hlíz, uvedl ÚKZÚZ. Při větším výskytu virových chorob by produkce nemusela být uznána jako sadba, což by pro pěstitele znamenalo finanční ztrátu.

Mšice broskvoňová. FOTO - wikimedia commons

Podle údajů Českého bramborářského svazu se sadbové brambory v ČR pěstují na 2800 hektarech polí, hlavně na Vysočině. Jak řekl jeho tajemník Josef Králíček, brambor určených ke spotřebě a na výrobu škrobu se problémy s přenosem chorob mšicemi v podstatě netýkají.

Společnost Selekta Pacov pěstuje sadbové brambory na 100 hektarech polí. Podle ředitele Josefa Diviše je letošní zahájení pěstitelské sezony náročné. Výskyt mšic je masovější a jejich nálety začaly asi o dva týdny dříve.

Postřiky proti mšicím už podnik u sadbových brambor aplikoval dvakrát a další budou následovat. »Očekáváme, že proti jiným rokům budeme dělat jeden a u některých porostů i dva postřiky navíc,« řekl Diviš. Sucho podle něj zatím bramborovým polím výrazně neuškodilo. Důležité bude počasí ve druhé polovině června, kdy budou brambory nasazovat hlízy, uvedl.

U sadbových brambor také pracovníci běžně procházejí porosty a vytrhávají viditelně nemocné rostliny. Podle pěstitelů je to nyní důležité i proto, aby mšice viry dál neroznášely.

ÚKZÚZ upozornil také na to, že se četné kolonie mšic vyskytují i na ovocných stromech, máku a na cukrovce. Poměrně brzy se letos objevily rovněž v řepce ozimé.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.