Vojtěch Filip (vpravo) a Alexandr Zmejevskij. FOTO – Haló noviny/Petr KOJZAR

Filip: Rusko je mírový hráč

Rusko je mírový hráč, který zaznamenává významné úspěchy v boji s mezinárodním terorismem, je otevřený dialogu a podporuje rovnoprávnou, vzájemně se respektující a výhodnou spolupráci se všemi státy. Uvedl to místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip ve svém projevu při slavnostní akci pořádané ke Dni Ruska na ambasádě v Praze.

»Potvrzuji, že jsem jednoznačně zastáncem potřeby sbližování českého a ruského národa v duchu slovanské vzájemnosti. Spolu s rozhodujícími politiky České republiky posledních patnácti let, současným prezidentem Milošem Zemanem a bývalým prezidentem Václavem Klausem, plně podporuji jejich názor, že Ruská federace nepředstavuje žádnou hrozbu pro Českou republiku a je to slovanský bratrský stát, který nám může poskytnout pomoc při ochraně našich kulturních, slovanských, evropských civilizačních hodnot, resp. při eliminaci různých hrozeb, včetně teroristických, kterým jsme stále ve větší míře vystaveni,« řekl Filip.

Místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip.

Jeho slova potvrdil i velvyslanec Ruské federace v České republice Alexandr Zmejevskij. »Rusko je otevřeno k dialogu. Spolu s partnery posilujeme obchodní, humanitární, kulturní a vědecké vztahy. Jsme pro rovnoprávnou, vzájemně se respektující a výhodnou spolupráci se všemi státy v zájmu míru a stability,« uvedl ve svém projevu Zmejevskij a opět se dotkl i tématu sankcí. »Jak zdůraznil prezident Ruské federace Vladimir Putin, omezení a sankce nás nikdy nepřinutí vzdát se vlastní, suverénní cesty rozvoje,« konstatoval velvyslanec a dodal, že jeho země zaznamenala hmatatelné úspěchy především v boji s mezinárodním terorismem v Sýrii. »Úsilí Ruska je vítáno při překonávání rozsáhlých energetických, infrastrukturních, technologických, ekologických, potravinových a mnoha dalších výzev,« dodal Zmejevskij.

Den Ruska, který je vyjádřením nové státnosti země a připomíná přijetí Deklarace o státní svrchovanosti Ruské federace 12. června 1990, se stal svátkem svobody a symbolem národní jednoty země. Poblahopřát na slavnostní akci přišla na velvyslanectví v Praze řada významných hostů. Nechyběl mezi nimi předseda ČSSD Jan Hamáček, místopředseda ÚV KSČM Stanislav Grospič, jeho předchůdce Josef Skála, místopředseda poslaneckého klubu KSČM Leo Luzar, senátor Václav Homolka, bývalý velvyslanec ČR v Moskvě Vladimír Remek či místopředseda Strany demokratického socialismu Lubomír Ledl.

(pk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 60 hlasů.

(pk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


kafrmi
2018-06-13 12:31
To není žádná novinka , to dnes ví každé malé chytré dítě. Jen
lezdozadečkové tvrdí něco jiného.
hajek.jiri51
2018-06-13 11:57
Taková je historická pravda i zkušenost. Anglosasům a Germánům se
naopak. na základě těch samých historických zkušeností , věřit
absolutně nedá. Vždy se usilovali nás podrobit a vždy byli
antislovanští. V čemž jim ale taky někteří
"rádobyslované" ochotně napomáhali. Za současné
"hlazení po hlavičce" a budoucí kopanec někam.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.