Rosario ctí rodáka Ernesta Che Guevaru

Do ulic třetího největšího města Argentiny vyjely tento týden trolejbusy městské hromadné dopravy, na nichž je obrovská fotografie revolucionáře Ernesta Che Guevary.

Radnice města Rosario, kde se tento argentinský lékař a partyzán narodil, si chce takto připomenout 90. výročí Che Guevarova narození, jež připadá na dnešek. Trolejbusy se slavnou fotkou od Alberta Kordy ale podle deníku Clarín vzbudily kontroverzní reakce.

Charismatický Che Guevara je dodnes symbolem levice na celém světě, boje za spravedlivou společnost. FOTO - wikimedia commons

Radnice svůj krok hájí. »Cílem je ukázat historii města v pohybu. Che tak jezdí po ulicích města, v němž vyrostl,« uvedlo vedení radnice v prohlášení. V něm se také píše, že Che Guevara byl »ikonou mnohých« a jednou z »nejvýraznějších politických postav světa«.

Milionové město Rosario si dnes připomene narození Che Guevary i řadou dalších akcí, na které přijede například i bývalý prezident Uruguaye José Mujica. Oslavu výročí narození slavného revolucionáře chystají také v kubánském městě Santa Clara. Tam Guevara v prosinci 1958 vyhrál významnou bitvu v partyzánské válce a od roku 1997 je v tamním mauzoleu pohřben.

Ernesto Guevara proslul zejména jako jedna z vůdčích postav revoluce na Kubě, kde bojoval od roku 1956 po boku Fidela Castra za svržení tehdejší Batistovy diktatury. Po vítězství kubánských revolucionářů byl mimo jiné prezidentem tamní Národní banky a čtyři roky ministrem průmyslu. V roce 1965 z Kuby odjel a neúspěšně se pokoušel o revoluci v Kongu a Bolívii. V říjnu 1967 byl v bolivijské vesnici La Higuera ve 39 letech usmrcen.

Che Guevara zůstává dodnes pro mnohé symbolem revolty a boje za sociálně spravedlivou společnost. Ikonou se stal v bouřlivých 60. letech například pro studenty v Mexiku či ve Francii nebo pro květinovou mládež v USA při jejích protestech proti válce ve Vietnamu a proti establishmentu.

V pozdějších letech se Che Guevarova vousatá tvář s baretem stala výnosným byznysem pro reklamní průmysl, tiskla se na trička, hrnky, tašky i doutníky. Che Guevarův portrét si lidé i tetují na různé části těla, na paži ho má například fotbalista Maradona a na břiše boxer Mike Tyson.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 9 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.