Ilustrační FOTO - Pixabay

Zlevní pivo, voda a holič?

V novele zákona o DPH, kterou schválila vláda, se navrhuje přesunout některé služby z patnáctiprocentní do desetiprocentní sazby DPH. Jde například o stravovací služby, úklidové práce, nebo vodné a stočné. Voda by prý díky tomu mohla zlevnit, pivo v restauracích však nejspíš nikoli.

Ministerstvo navrhuje uplatnit desetiprocentní sazbu DPH u stravovacích služeb a podávání nápojů (s výjimkou tvrdého alkoholu), u točeného piva podávaného jako stravovací služba, u služby čištění a mytí oken v domácnostech, u domácí péče o děti, staré, nemocné a zdravotně postižené občany, u drobných oprav obuvi, oděvů a kožených výrobků, u drobných oprav jízdních kol, kadeřnických a holičských služeb a prodeje řezaných květin. Nižší sazba má být také u vodného a stočného včetně pitné vody.

Jedním z očekávaných důsledků změn, alespoň ve větších vodohospodářských společností, je snížení cen vody. Bude prý však záležet na tom, zda se obce nerozhodnou na základě výměru ministerstva financí po snížení daně pro větší investice do fondu obnovy. Jak uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), stát by si snížení koncových cen přál. Daňové zatížení vodného bylo dosud v ČR jedno z nejvyšších v Evropě.

Naopak snížení DPH na pivo podle odborníků oblíbený nápoj nejspíš v hospodách nezlevní. Zlevnění pokrmů a pití v restauracích nepředpokládá například prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek.

Restauratéři tvrdí, že s novými opatřeními z minulých let, jako je kontrolní hlášení, elektronická evidence tržeb, regulace hazardu, změny pravidel pro provozování restauračních zahrádek, protikuřácký zákon či snižování limitů pro uplatnění paušálů pro živnostníky, se jim snížily zisky, a ty si budou nyní chtít kompenzovat. Takže cenu piva nechají na současné úrovni.

Většina podnikatelů změny vítá, pláče však Česká televize (ČT) a Český rozhlas (ČRo). Vládou schválený návrh totiž kvůli neslučitelnosti s právem EU ruší loni zavedené opatření, podle kterého ČT a ČRo mohou uplatňovat nárok na odpočet DPH za pořízené zboží nebo služby ve stejném rozsahu, jako ho mohou uplatňovat komerční rozhlasové a televizní stanice. »Ve snaze najít potřebné finance budeme diskutovat i omezení šíře služeb, které Česká televize nabízí. Takové peníze se jednoduše nedají najít v úsporách,« uvedl generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Daňové změny také postihnou výrobce tzv. zahřívaných tabákových výrobků. Ty by nově měly být zdaněny. V těchto tabákových výrobcích se na rozdíl od cigaret tabák jen zahřívá. »Je to dobře. Dlouhodobě se domníváme, že tyto nové výrobky zdaněny být mají, jsou-li na trhu. A jejich škodlivost pro konzumenta je také nezpochybnitelná,« řekl Haló novinám bývalý poslanec KSČM Jan Klán, který se v minulosti zabýval protikuřáckým zákonem.

V související novele zákona o daních z příjmu ministerstvo financí navrhuje zavést požadavky EU ohledně pravidel proti praktikám vyhýbání se daňovým povinnostem. Dále obsahuje úpravu spočívající v rozšíření oznamovací povinnosti o odvedené sražené daně z příjmů plynoucích daňovým nerezidentům do zahraničí, a to i na osvobozené příjmy a příjmy, které podle mezinárodní smlouvy nepodléhají zdanění v České republice.

Novela zákona o dani z hazardních her, kterou nový daňový balíček vlády rovněž obsahuje, se snaží zjednodušit a zefektivnit správu daně. Například prostřednictvím změny způsobu, jakým se v základu daně zohledňují vrácené vklady tak, aby bylo méně často nutné podávat dodatečná daňová přiznání. Nově by podle materiálu měl tuto daň spravovat Specializovaný finanční úřad.

Balíček naopak neobsahuje slibovaný návrh na zrušení superhrubé mzdy. Vláda na to prý nyní nemá politickou podporu.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 16 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pleningeri
2018-06-13 19:08
Generální řiditel Hejhvltelevis - »Ve snaze najít potřebné finance
budeme diskutovat i omezení šíře služeb, které Česká televize
nabízí. Takové peníze se jednoduše nedají najít v úsporách« -
zrušte na Kavčích Horách vymývání mozků Vašich diváků, tj.
financování "projektů", které "opravují" naše
dějiny, zvaní "hostů", kteří "rozebírají"
předchozí reportáž, ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.