Ilustrační FOTO - Haló noviny

Zúžení EET jen na plátce DPH neprošlo

Návrh sedmi desítek poslanců z pěti sněmovních stran, aby se povinnost elektronické evidence tržeb (EET) vztahovala pouze na registrované plátce DPH, Sněmovna po ostřejší výměně názorů nakonec zamítla.

Pro zamítnutí hlasovalo 98 poslanců ANO, KSČM a ČSSD. Proti byli poslanci ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Předkladatelé tvrdili, že chtějí ulevit hlavně živnostníkům, které podle nich EET nejvíce zatěžuje. Vláda, která s poslaneckou iniciativou nesouhlasila – kvůli přílišnému omezení podnikatelů, kteří EET podléhají - schválila vlastní návrh novely zákona o EET. Ten kromě jiného zavádí vedle běžného a zjednodušeného režimu i zvláštní režim elektronické evidence tržeb. Poslanci by ho mohli projednávat už na konci června.

Poslanecká novela přicházela s tím, aby se EET vztahovala jen na registrované plátce DPH. Šlo by o firmy a živnostníky, jejichž obrat za předcházejících 12 měsíců přesáhl milion korun, a kteří se tedy musí registrovat jako plátci DPH, případně se k dani registrovali dobrovolně. Vláda však v negativním stanovisku uvedla, že plátcem DPH se stává ten, kdo překročí milionový obrat, a nezávisí na tom, zda se přitom zaregistroval jako plátce. Podle vlády by tak podnikatel, který nesplní svoji povinnost a neregistruje se, nemusel evidovat své tržby. Piráti přišli s pozměňovacím návrhem, který nastavoval povinnost EET na všechny plátce DPH. Protože však došlo k zamítnutí předlohy, už se o tom nehlasovalo.

Nekvaltujme před volbami, dejme přednost věcnosti

»Ulevíme nejmenším,« řekl za předkladatele Petr Gazdík (STAN) s tím, že podoba zákona o EET není ani po loňském zásahu Ústavního soudu přijatelná, když nepřiměřeným způsobem zasahuje zejména nejmenší podnikatele.

Leo Luzar (KSČM) poznamenal, že mezi členy strany je hodně lidí, kteří se živí jako živnostníci. Když za nimi zašel, upozornili ho na jeden problém. Mnoho z nich je dobrovolných plátců DPH. »Jsou malí, nevydělávají, aby překročili limit DPH, ale dobrovolně se zapsali do plátců DPH, protože je to pro ně výhodné, protože obchodují s plátci, kteří vyžadují, aby i oni byli plátci,« řekl s tím, že tuto skupinu předkladatelé z návrhu vyřazují. »Čili ten váš návrh není komplexní,« dodal Luzar. Drobní živnostníci podle něj chtějí, aby daný systém, když už má být, fungoval pro všechny a bez výjimek.

Malí podnikatelé to podle místopředsedy výboru pro veřejnou správu Jiřího Dolejše (KSČM) mají skutečně těžké. Je však třeba jim pomoci věcně, a ne honem honem před volbami něco projednat bez ohledu na kvalitu. Víc věří v klidu připravené vládní verzi.

Vláda schválila návrh novely, která na rozhodnutí ÚS reaguje, mj. umožní některým skupinám podnikatelů evidovat tržby bez připojení k internetu. »Nebojme se vládní novely, pusťme ji do legislativního procesu,« řekla ve Sněmovně ministryně financí Alena Schillerová. Také Roman Onderka (ČSSD) vyzval, aby poslanci řešili změny v EET až prostřednictvím vládního návrhu.

Je tu šance pro širší podporu

Rovněž předseda klubu KSČM Pavel Kováčik doporučoval, aby se poslanci zabývali vládním návrhem, který podle něj bude propracovanější. Připomněl, že komunisté při schvalování zákona o EET ve Sněmovně říkali, že myšlenka je výborná, ale provedení trochu kostrbaté, proto měli problém s generální podporou. »Nicméně v této fázi takto navržená náprava je předčasná, nešťastná. Pojďme se bavit tak, aby případná úprava měla daleko větší podporu než pouze stran, které jsou pod tím podepsány, aby to mělo podporu i tvůrců zákona, i nás, kteří jsme s tím měli oprávněně problém, protože to provedení skutečně nebylo úplně excelentní,« prohlásil Kováčik.

Šéf klubu TOP 09 Miroslav Kalousek naopak naléhal na přijetí poslaneckého návrhu s tím, že uleví podnikatelům už v krátké době. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura uvedl, že by živnostníkům ulehčil situaci a odhadovaný dopad jedné miliardy je podle něj jen malá částka v poměru k celému státnímu rozpočtu. Předseda SPD Tomio Okamura označil EET za šikanu podnikatelů a vyslovil se pro využívání paušální daně. Místopředseda rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík (Piráti) označil za nepravdivé, že vládní návrh je vstřícnější k živnostníkům, vládou navrhované vynětí podnikatelů s hotovostními tržbami do 200 tisíc korun z on-line režimu EET je podle něj zcela nedostačující.

(ku, jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 13 hlasů.

(ku, jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.