Ilustrační FOTO - Haló noviny

Vítězi se cítí USA i KLDR

Jaderné nebezpečí ze strany Severní Koreje pominulo, lidé nyní mohou klidně spát.

Po návratu do Washingtonu ze summitu se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem to na Twitteru napsal americký prezident Donald Trump. Trump se s Kimem v úterý v Singapuru dohodli, že KLDR se vzdá jaderného arzenálu, za což dostane od USA bezpečnostní záruky.

»Každý se nyní může cítit o moc bezpečněji než v den, kdy jsem se ujal úřadu. Severní Korea již není jadernou hrozbou,« napsal Trump. »Než jsem převzal úřad, lidé očekávali, že se bude se Severní Koreou válčit. Prezident (Barack) Obama řekl, že Severní Korea je naším největším a nejnebezpečnějším problémem. Už tomu tak není - dnes v noci se dobře vyspěte!« dodal. Donald Trump také poznamenal, že setkání s Kimem bylo zajímavým a velmi pozitivním zážitkem. Je rovněž přesvědčen o tom, že KLDR má velký potenciál pro budoucí rozvoj.

Ilustrační FOTO - Haló noviny

Jednání rovného s rovným

Za velké vítězství pro Severní Koreou označují severokorejská média úterní summit Trumpa a Kim Čong-una. Vyzdvihují přitom Trumpovy ústupky, včetně slibu pozastavení americko-jihokorejských vojenských cvičení, nabídky bezpečnostních záruk Severní Koreji a také možného budoucího zrušení sankcí, napsal zpravodajský server BBC News.

Trump po schůzce slíbil okamžité pozastavení pravidelných americko-jihokorejských vojenských manévrů, což je vnímáno jako zásadní ústupek Severní Koreji, který podle všeho americké spojence v regionu zaskočil. Kim Čong-un se ve společném prohlášení zavázal spolupracovat s USA na likvidaci jaderných zbraní na Korejském poloostrově.

Řada západních kritiků je přesvědčena, že dohoda obsahuje významné ústupky ze strany USA, ale nezahrnuje žádné nové závazky od Severní Koreje ani podrobnosti o tom, jak by mělo být jaderného odzbrojení KLDR dosaženo. Oficiální severokorejská tisková agentura se právě na tyto skutečnosti soustřeďuje a oslavuje dohodu jako velký úspěch Pchjongjangu. Severokorejská média rovněž neopomíjejí zdůraznit, že Trump jednal Kimem jako rovný s rovným, což je v rozporu s přáními Trumpových poradců, kteří požadovali, aby prezident jednal z pozice síly.

(čtk)

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.