Jinak to nejde

Vzpomínám si na poněkud bouřlivou demonstraci za zvýšení mezd, kterou zhruba před rokem uskutečnili zaměstnanci nadnárodního řetězce Tesco. A to přímo před centrálou zmíněné firmy v pražských Vršovicích. Zaměstnanci, kteří pracují třeba v Polsku, Maďarsku nebo v České republice, žádali tehdy navýšit své směšně nízké mzdy, aby se alespoň trochu přiblížili mzdám svých kolegů třeba v nedalekém Londýně. Zejména Poláci hlasitě demonstrovali, bušící přitom paličkami do bubnů, s naplno znějícími sirénami a všeříkajícími transparenty v rukou.

Tento nebojácný protest měl respekt i u samotných manažerů i tiskového mluvčího tohoto řetězce, který se snažil přímo na místě demonstrace vysvětlit médiím, že jednání mezi vedením firmy a odboráři budou pokračovat.

A ejhle. Tento týden uvedlo Tesco ve své tiskové zprávě, že od 1. července zvyšuje základní tarifní mzdu zaměstnanců obchodů až o 24 procent. V průměru se budou navyšovat mzdy o 17 procent. »Investice do našich zaměstnanců je pro Tesco dlouhodobě klíčová. Jsem rád, že nám dobré výsledky naší společnosti za minulý finanční rok umožní i nadále navyšovat mzdy. Oproti předcházejícím rokům bude letošní investovaný objem prostředků do mezd zaměstnanců našich obchodů historicky nejvyšší,« zdůraznil v médiích Patrik Dojčinovič, výkonný ředitel české pobočky Teska.

S navýšením mezd ze strany obchodního řetězce jsou spokojeny i samotné odbory, které přistoupily na uzavření dvouleté kolektivní smlouvy. »Vyjednaný výsledek je více než uspokojivý, podařilo se nejen docílit zásadního navýšení základních mezd, ale i v rámci balíčku benefitů, které jsou zachovány, došlo i k jejich rozšíření,« uvedl za vyjednávací tým odborář Milan Matušík, zástupce odborové organizace při Tesco Stores ČR. No a já si v této souvislosti dnes vzpomněl na ten halasný, bouřlivý protest demonstrantů a uvědomil jsem si, že měl svůj smysl. A že má i svůj výsledek. Za svá práva člověk prostě musí bojovat. Jinak to nejde.

Radovan RYBÁK


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 14 hlasů.

Radovan RYBÁK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jiri.suchanek
2018-06-14 20:45
Před dvěma roky jsem v Tescu pracoval jako doplňovač zboží a
skladník. Za měsíc jsem si vydělal něco přes 8000 čistého, přitom
jsem nemohl nevidět to strašlivé a iracionální plýtvání jídlem.
Dnes vidím, že většina zboží je tam dražší než v jiných
obchodech, v Tescu již nenakupuji skoro vůbec.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.